Gebelikte Toksoplazma Riskine Dikkat!

Toksoplazma gebelik sırasında doğmamış bebeğinizi ciddi şekilde etkileyen, ölü doğumdan fiziksel ve nörolojik bozukluklara kadar uzanan trajik sonuçları olan bir hastalık. Hamileyken, karnınızdaki bebeğin toksoplazma mikrobu alması tamamen sizden kaynaklanır. Doğmamış bebeğinizi toksoplazmozdan korumanın en iyi yolu, kendinize ait hijyen sorumluluğunu almak olmalıdır.

gebelik

gebelik

Toksoplazma Paraziti Nasıl Bulaşır?

Protozan parazit Toxoplasma gondii, her yıl milyonlarca kişiyi etkiliyor. Toksoplazma, paraziti taşıyan toprak veya su ile temas edilmesi, bulaşmış yiyeceklerin yenmesi, trans-plasental olarak (anne-bebek) ve çok nadir durumlarda kan veya organ bağışı yoluyla edinilebiliyor.

Vakaların yarısının, yeteri kadar pişmemiş hayvan eti ya da çiğ meyve ve sebzeler gibi kirlenmiş yiyeceklerden kaynaklandığı biliniyor. Enfeksiyon, aynı zamanda çevredeki kedi dışkılarına temas yoluyla da ortaya çıkabiliyor, ancak kediler ömürlerinin birkaç haftası boyunca olunca parazit döküyor. Yani kediler parazitin yayılmasında önemli bir rol oynuyor fakat tek sebep değiller.

gebelik problemleri

gebelik problemleri

Toksoplazma Paraziti Taşıdığınızı Nasıl Anlarsınız?

Sağlıklı bağışıklık sistemine sahip insanların % 95’ine Toxoplasma paraziti bulaşması durumunda klinik belirtiler gelişmeyeceği ya da çabucak geçecek hafif grip benzeri semptomlara maruz kalabileceği için birçok insan ne zaman bu parazitin alınmış olabileceğini bilmiyor. Bağışıklığı zayıf bireylerde ise, toksoplazma gözlerde yanma ile başlayarak körlüğe neden olabiliyor ya da beyin ve diğer organlarda daha ciddi semptomlar ile ortaya çıkabiliyor.

Serolojik testler, gebe bir kadına şimdiye kadar Toxoplasma bulaşmış olup olmadığını belirleyebilir. Gıda kaynaklı toksoplazmozu önlemek için elleri sıklıkla yıkamak ve gıda hazırlamada temiz su kullanımını içeren etkili hijyen önemli. Hamile kadınlar az pişmiş etlerden kaçınmalı, meyve ve sebzeleri temiz su ile iyice yıkamalıdırlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir