Bebekler Gece Beslenmesinden Nasıl Kesilir? 

Uyku ve beslenme arasında oldukça güçlü bir bağ bulunmaktadır. Bebeğin huzurlu bir şekilde uyuyabilmesi adına mutlaka yeterli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Lakin bebeğin büyümeye başladığı evrede yeme düzeninde değişimler kendini göstermeye başlar.

beslenme

beslenme

Katı gıdalara geçiş ile beraber artık gece beslenmelerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Bebeğin günlük alması gereken kalori miktarını gündüz vakti alması sonrasında gece vakti beslenmesine de gerek kalmayacaktır. Özellikle belirli bir büyüme evresinden sonra gece beslenmeleri bebekte uyku sorunlarının baş göstermesine sebep olabilecektir.

Bebeği Sorunsuzca Gece Beslenmesinden Kesmek İçin

 Genel olarak annelerin büyük bir kısmı bebeklerini gece beslenmelerini nasıl kesebileceklerini bilemiyorlar. Bunun için azaltarak ya da birden kesme yöntemleri arasından bebeğe en uygun olan rahatlıkla kullanılabilir. Önemli olan şey annenin bu aşamada kararlı ve istikrarlı olmasıdır. Aksi halde kullanılacak olan yöntem başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

gece beslenmesi

gece beslenmesi

Birden kesme yönteminde bebek gece uyandığı zaman biberon ile beslenmesinin yerine sakinleştirilmesi ve uykuya tekrardan dalması sağlanmalıdır. İlk zamanlar bu durum çok zormuş gibi görülse de ilerleyen dönemlerde bebek var olan belenme zamanına alışmış olacak ve düzene uyacaktır.

Annelerin bir kısmı kolaylık olsun diye azalarak kesme yöntemini kullanmayı tercih ediyor. Bunun için her gece bebeğe verilmekte olan süt ya da yemek miktarı kademeli olarak azaltılmalıdır. Bebek eğer ki biberon ile besleniyorsa biberona su katılabilir. İlk başlarda bebek yemek azlığına tepki gösterse de sonrasında bu duruma alışacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir