Kediler için Zehirli 7 Bitki

Bazı bitkiler ve çiçekler güzel olabilirler ama aynı zamanda kedi dostlarımız için oldukça zehirlidirler. Bitkiler bir odaya hayat verebilir ve muhtemelen onları satın alırken düşündüğünüz şey budur. Eğer bir evcil hayvan ebeveynseniz evinize iç mekan bitkisi getirmeden önce kediler için toksik veya zehirli bitkiler nelerdir bilmenizde fayda var.

Yeşim Bitkisi

Para bitkileri veya şanslı bitkiler olarak da adlandırılan yeşim kedilerde kusmaya, koordinasyon bozukluğu gibi nörolojik semptomlara ve hatta bazen depresyona neden olabilir. Kedinizin bu bitkiyi yediğinden şüpheleniyorsanız hemen veterinere başvurmanız önemlidir.

Tedavi, yalnızca hasta nörolojik olarak bozulmamışsa (yani sarhoş gibi davranmıyorsa) hastayı desteklemeye ve toksini vücuttan daha hızlı temizlemeye yardımcı olacak intravenöz sıvılar, izleme ve semptomatik destek verilir.

Aleo Vera

Aloe vera, özellikle iyileştirici güçleri olan bir bitki olmasına rağmen kediler için zehirlidir. İçeriğindeki jelin kendisi yenilebilir kabul edilir ancak jeli çevreleyen kalın bitki kedilerde mide rahatsızlığına (kusma dahil), uyuşukluğa ve ishale neden olabilir.

Şeytan Sarmaşığı

Ağız, boğaz, dil ve dudak tahrişine neden olan çözünmeyen kalsiyum oksalatlar bulunduran şeytan sarmaşığı bitkisi kedilerde yoğun yanma, aşırı salya, kusma ve yutma güçlüğü gibi problemlere sebebiyet verebilir.

Ortanca

Ortanca gür ve renkli çiçekleri ile bilinir. Çiçekleri kediler tarafından tüketilirse hastalanabilirler. Bir kedi ortanca yediğinde semptomların bitkiyi yedikten sonraki birkaç saat içinde başlaması beklenir. Çoğu kedinin midesi bulanır, çok fazla salya akıtır ve kusarlar. Bunları genellikle ishal takip eder ve bu ishal kanlı olabilir.

Yılan Bitkisi

Yılan bitkisi, herkesin yetiştirebileceği son derece popüler, uzun ömürlü bir ev bitkisidir. Bununla birlikte yılan bitkileri kediler tarafından tüketildiğinde veya çiğnendiğinde mide bulantısı, kusma ve ishale neden olan bazı kimyasal bileşikler içerir. Kedinizin bir yılan bitkisini çiğnediğinden veya yediğinden şüpheleniyorsanız, hemen veterinerinizi arayın. Semptomların şiddetine göre size talimatlar verilecektir.

Nergis Zambağı

Bu muhteşem çiçekler sadece insanları çekmiyor. Kedileri de genellikle çiçek aranjmanlarında bulunan veya soğan olarak dikilen bu dev, canlı çiçekler çekilebilir. Kediler bu tür zambakları ısırdıklarında mide ağrısı, aşırı salya, titreme, ishal, kusma ve iştah azalması yaşayabilirler.

Domates Bitkisi

Domates bitkisi evcil hayvanlar için toksik olan solanin adı verilen bir madde içerir. Yeşil ve olgunlaşmamış meyveler zehirlidir ve tüketildiğinde salya akmasına, iştah kaybına, şiddetli mide rahatsızlığına, yavaş kalp hızına ve genişlemiş göz bebeklerine neden olabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir