Ertesi Gün Hapı Kullanımı

İstenmeyen hamileliği önlemek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de ertesi gün hapıdır.

Korunmasız bir ilişkiden sonra hamile kalmamak için kullanılan ertesi gün hapı ya da ertesi sabah haplarının etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapı korunmadan yaşanan bir ilişkinin sonrasında gebe kalmamak için kullanılan ,rahim iç tabakasını muhtemel bir gebeliğin yerleşmesini elverişsiz hale getiren bir ilaçtır.Fakat yumurta hücresi rahimde yuvalanmışsa işe yaramayacaktır.

Ertesi gün hapı sürekli korunmak için kullanıma müsait değildir.Korunmasız halde girilen ilişkinin sonrasında gebeliğin oluşmaması için kullanılan ilaçtır.Diyafram kaydıysa,prazervatif yırtıldıysa veya eşiniz erken boşaldıysa bu hapı kullanabilirsiniz.

İçerisinde Levonorgestrel hormonu bulunan ilaç 2 tabletten oluşmaktadır.İlk tableti ilişkiye girdiktan sonra ilk 72 saat içerisinde almak gerekmektedir.İkinci tableti ise ilk tableti içtikten 12 saat sonra almanız gerekiyor.İlk tableti ne kadar geç alırsanız etki o kadar azalıyor.Yapılan araştırmalara göre yüksek bir korunma sağlayan ertesi gün hapını ilişkiye girmeden önce içmek bir işe yaramıyor.

Her ilişkiden sonra ilacın alınması bir aylık doğum kontrol hapı kadar strojen ve progesteron veya tek başına progesteron kadar hormon yüklemesi sağlayacağından hormon dengesini bozup gerginliğe neden olabilir.

Bu nedenle ayda sadece 1 kere kullanılması gerekmektedir.

Ertesi gün hapı sadece korunmasız ilişkiden sonra kısa bir dönem için etkilidir.Gelecekteki doğurganlığınızı hiç bir şekilde etkilememektedir.Hapı kullandıktan sonra adet düzeninizde de bir değişiklik olmaz ve düzenli olarak devam eder.Fakat adet düzeninizde 1 haftadan fazla bir gecikme varsa gebelik testi uygulamanız yararınıza olacaktır.

Her kadının kendine ve yaşam biçimine göre doğum kontrol yöntemi bulması gerekmektedir.Ve ya bu konuyla ilgili geniş bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız kadın doğum uzmanlarına başvurabilirsiniz.

Hap fiyatları ortalama 10-20 TL arasındadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir