Herkesin Bilmesi Gereken Temel Dikiş Becerileri

Ellerinizi kullanmak için herhangi bir yeteneğe sahip, kendine yeten bir yetişkinseniz, kendi düğmelerinizi dikmeyi ve birkaç başka beceriyi öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, bir iğne ve ip.

Temel dikişleri bilmek, sıhhi tesisat, marangozluk veya herhangi bir mekanik beceri gerektirmez. Kendi eşyalarınızı düzeltebilir ve bunu yaparken para ve zaman kazanabilirsiniz. Ayrıca annenize veya kız kardeşinize yalvarmanız gerekmez. İşte size gereken basit temel bilgi:

dikiş

dikiş

Dikiş iğneleri; sivri uçlu, kumaşa zarar vermeden işlem gören bir iğne kullanmalısınız. Bir dikiş iğnesi, çok inceden kalına değişen boyutlarda olabilir. Farklı iğne çeşitleri herhangi bir tuhafiye veya bir hobi mağazasında kolayca bulunabilir.

İplik; polyester veya çok amaçlı pamuklu iplik çoğu projede çalışıyor. Birkaç farklı renk (siyah, beyaz, bej, kırmızı gibi) makarayı toplayabilir veya iğne ve ipliklerinin minyatür makaralarını içeren bir acil dikiş seti alabilirsiniz.

Düğme Nasıl Dikilir?

Kopmuş düğmenizin yerinde, iç taraftan başlayarak, iğneyi kumaştan içeri sokun ve düğme içinden geçirerek kumaşa sabitleyin. İğneyi yukarı doğru çekin ve karşıt iliği ile tekrar gömlekten geçirin. Üç kere tekrarlayın, sonra diğer iki delikte de aynı işlemi yapın. Düğme sağlam olduktan sonra, iğneyi arka tabandaki kumaştan içeri doğru itin. Arka planda düğmeyi sağlamlaştırmak için birkaç kez dikiş daha yapın ve ipliği kesin.

düğme

düğme

Sökük dikmek için ise düz dikiş veya makine dikişi olarak bilinen iki tekniği kullanabilirsiniz. Düz dikiş; kumaş boyunca üsten ve alttan ilerleyen dikiş stilidir. Elde makine dikişi ise üstten alttan geçirdiğiniz iğne ve ipliği geri dönüp üst boşluktan tekrar geçirmekten ibarettir. Bu, sağlam dikişler yapmak için idealdir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir