Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu sağlığa faydaları çok olan bir bitkidir. Çörek otu hakkında yayınlanan makalelerde de görülebileceği gibi çörek otunun birçok hastalığa karşı hem koruyucu hem de tedavi edici etkileri vardır.

çörek otu

çörek otu

Çörek Otu Dikkatli Kullanılmalı

İçerdiği değişik yağlar, vitaminler, mineraller sayesinde bağışıklık sistemine olumlu etki yaparak vücudu korur. Anne sütünü arttırır. Solunum yolunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır. Astım rahatsızlığı olanlara bu etkisi sayesinde fayda sağlar. Mikropları ve mantarları yok eder. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu sayede cilt sağlığına da olumlu etkisi vardır. Yüksek tansiyon hastaları için tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Karaciğer, kolon ve meme kanserinden koruyucu etkisi vardır. Kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği gibi oluşmuş kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Şeker hastaları için şekeri düşürücü etkisi vardır.

çörek otu nedir

çörek otu nedir

Kolestrolün normal seviyelerde kalmasını sağlar. Sakinleştirici etkisi sayesinde psikolojik etkisi de söz konusudur. Boğaz iltihaplanmalarına iyi geldiği de bilinmektedir. İnanılmaz etkilerinden bir de kimyasal saldırıya maruz kalanlarda ortaya çıkan semptomları azaltıcı ve tedavi edici olmasıdır. Çörek otu bilinçsizce kullanıldığında yararından çok zararı olabilecek bir bitkidir. Ne amaçla kullanılacağı belirlenip bu konuda alınacak tavsiyeler üzerine kullanılmalı. Çörek otu hem tohum, hem ot hem de çörek otu yağı olarak kullanılabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir