Borsada Kaybetme Riski Yüksek midir?

En büyük serbest piyasa olarak nitelendirilen borsa, yatırımcıların paralarını değerlendirdikleri riskli bir ortamdır. Yatırım yapmayı düşünenlerin en çok merak ettiği soru ise borsada kazanmak mı, kaybetmek mi daha risklidir? Yazımızda sizlere borsanın ne kadar risk taşıdığını açıklayacağız.

Borsada Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir nevi ticaret piyasası olan borsa, her ticari faaliyette olduğu yapılan işlemler kimi zaman karlı, kimi zaman da zararla sonuçlanabilir. Ancak yatırım yapılırken, mantıklı hareket edilmesi ve gereksiz yatırımlardan kaçınılması son derece önemlidir. Hiç tecrübeniz olmayan yatırım araçlarını tercih etmeniz, size kazançtan çok zarara uğratabilir.

Borsa yatırımlarını yaparken, tahminlerinizin ne kadar başarılı olduğuna göre kazanç elde edebilirsiniz. Örneğin, altına yatırım yapacağınız zaman, altının değer kazanacağını önceden tahmin etmeniz, size kar elde ettirecektir. Eğer altın yüksek bir değerde ise ve siz altın satın alıyorsanız, bu sizin kaybetmenize neden olur.

Toplumsal olaylardan ve ekonomik gelişmelerden çok çabuk etkilenen borsa, en tecrübeli yatırımcıların bile hüsrana uğrayabildiği bir yatırım aracıdır. Yüksek ihtimalli tahminler ve çıkarımlar neticesinde işlem gören borsada kaybetmek olağandır.

Borsada Doğru Yöntem ve Tekniklerin Önemi

Borsada kar elde etme prensibinde piyasaların içerisinde bulunan koşullar göz önünde bulundurulduğunda doğru bir gözlem ve isabetli kararlar verilmesi gerekir. Borsada yatırım yapmadan önce borsa eğitimleri alabilir, seminerlere katılabilir, internet üzerinden de borsa hakkında bilgi edinebilirsiniz. Borsanın gidişatını önemli ölçüde etkileyen FED kararları, ülkelerin ekonomik durumu, siyasi hareketlenmeler, Merkez Bankası kararları doğrudan piyasaya etki eden faktörlerdendir.

Bahsetmiş olduğumuz bu durumlar piyasaları olumlu yönde etkileyebilirken, olumsuz olarak da etkilemektedir. Hisse senetlerinin alış ve satışının da yapıldığı borsada, altın kural her zaman yatırımcıları korumaktadır. Borsada işlem yapmayı düşünüyorsanız, belirli bir tecrübe kazanana kadar ya çok düşük miktarlarda yatırım yapılmalı ya da bazı piyasaların ücretsiz veya demo hesaplarıyla işlem yapılması önerilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir