Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmelidir?

Emzirme dönemi, bir anne ile bebeğinin paylaştığı en kutsal dönemlerden biridir. Üstelik bebeğin sağlığı ve zekâ gelişimi için oldukça önemli bir süreçtir. Fakat her şey gibi bu sürecin de bitmesi gereken bir zaman dilimi vardır.

bebeğin sütten kesilmesi

bebeğin sütten kesilmesi

Bebeği sütten kesme, anne ve bebek için zorlu bir süreç olabilir. Çünkü bu dönem, onları birbirine ilk bağlayan dönemdir ve bunun sona erecek olması iki tarafı da zorlayabilir. Fakat ne kadar zor olsa da bu sürecin gerektiği zaman sonlandırılması gerekir.

Emzirme Döneminin Zamanında Sonlandırılması Gerekir

Bazı uzmanlara göre anneler, emzirme dönemini bebek 2 yaşına geldiğinde sonlandırmalılar. Bazıları ise, çocuğun psikoloji açısından 1. yaştan itibaren sütten kesilmesi gerektiğini söylerler. Bu, her ne kadar tartışmalı bir durum olsa da kesin bir gerçeklik yoktur.

bebek sütten ne zaman kesilir

bebek sütten ne zaman kesilir

Çünkü her anne ve bebeğinin ilişkisi, fiziksel ihtiyaçları ve özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple anne, bebeğini sütten hem kendisi hem de onun için en doğru olan zamanda kesmelidir. Fakat bebeği sütten kesmenin, bebeğin ve kendisinin stresli ve huzursuz olduğu zamanlara denk gelmemesi de oldukça önemlidir.

Bebeği sütten kesmenin en doğru ve sıkıntısız yolu, bunu kademeli olarak yapmaktır. Örneğin; bebek bir öğün emziriliyorsa, diğer öğün biberon ile beslenmelidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir