Ayçekirdeği Yemek İçin Birçok Neden

“Aman sivilce yapar fazla yiyemem” ya da “Kolestrol yapar sakın fazla yemeyin” gibi cümlelerle yemeyi kısıtladığınız ayçekirdeği aslında tam anlamıyla bir E vitamini deposu. Bilinmeyen birçok faydası olan ayçekirdeğinin en büyük yararı kalp ve damar sistemi üzerine oluyor. Bununla birlikte başka rahatsızlıklara da iyi gelen  ayçekirdeği gizli bir doktor.

ayçekirdeği

ayçekirdeği

Kanser, damar sertliği, kalp krizi ve felç gibi önemli ve yaşam kalitesini oldukça düşüren rahatsızlıklar için iyi bir savaşçı olan ayçekirdeğinin içerdiği fitosteroller yapı açısından kolestrole çok benzerler. Bu benzerlikten dolayı kolestrolu yükselttiği düşünülen ayçekirdeği aslında kolestrole savaş açıyor. İçerdiği fitosteroller saysinde ince bağırsakta emilen kolestrol miktarını azaltarak kandaki kolestrol miktarını düşürüyor.

ayçekirdeğinin faydaları

ayçekirdeğinin faydaları

Kas ve Sinir Sistemi İçin Ayçekirdeği

İçerdiği Magnezyum miktari sayesinde kas ve sinir sistemine de oldukça iyi gelen ayçekirdeği aynı zamanda bağışıklık sistemi için de bir mucize. Hücrelerin onarılarak yenilenmesini sağlayan minerallerden biri çinko da ayçekirdeğinin yapısında bulunuyor.

ayçekirdeğinin yaraları

ayçekirdeğinin yaraları

Lif kaynağı açısından da zengin olan ayçekirdeği sindirim sistemi için de çok faydalı. İçerdiği lifler sayesinde kas sistemine de destek oluyor. Bu mucizevi besini yemekleriniz de ya atıştırmalık olarak mutlaka alın.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir