Acaba Telefonum Dinleniyor mu?

Telefon dinlenme haberlerinin medya kanallarında sıklıkla geçiyor olması, bir çok insan için mahremiyet sınırının tehdit edilip edilmediğini merak etmesine yol açtı. Sıradan günlük konuşmalarda dahi kişisel, ailevi durumların telaffuzundan kaçılmasına kadar varan bu durum insanları, dilendiğimi nasıl anlarım sorusuna yöneltmiş durumda.

telefon dinleme

telefon dinleme

Bu merak duygusunun giderilmesi son derece önemli. Emin olmak için dikkat edilmesi gerekenler  aşağıda yer alıyor. Bunlardan bir ya da bir kaçı gözlemlenmişse dinleniliyor olma durumu var.

Telefonun Dinlendiğine Dair İpuçları

Telefon konuşmaları sırasında anlaşılamayan bir nedenden dolayı cızırtı sesleri, eko yani ses değişikliği, kendi sesinin geriye gelmesi gibi durumlar söz konusu ise.

Telefon sürekli konuşulmadığı ve normal süresinde şarj edildiği, batarya ile ilgili bir problem olmadığı halde şarjı daha sık bitmeye başlamışsa bir işaret olabilir.

telefon dinlemek

telefon dinlemek

Casus yazılım saldırısına farkında olmadan uğramak dinlenildiğinin bir işareti olabilir. Bunu anlamak için ayrıntılı fatura görüntülenmesi gerekir. Kimliği belli olmayan bir SMS servisine otomatik olarak verilen cevap ve muhatabı ayrıntılı faturada görülecektir.

Çoğu kez telefon gibi teknolojik aletler dinleme için olmasa dahi saldırıya uğrayabilirler. Kişisel bilgilerin güvenliğini arttırmak, dışarıdan bir saldırıya maruz kalmamak için telefona belli aralıklar ile format attırmak ya da arada sırada fabrika ayarlarına döndürmek koruyucu olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir