Saçların Ne Sıklıkta Yıkanması Gerekir?

Uyanır uyanmaz veya eve gelir gelmez duşa girmeyi bir rutin haline getirmiş olabilirsiniz. Ancak her gün saçlarınızı her gün şampuan ile yıkamak onlara yarardan çok zarar veriyor olabilir. Peki saçlarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerekir? Bu soruya verilebilecek yanıtlar kişiden kişiye göre değişebiliyor. Saçlarınızın yağ seviyesi, günlük rutinleriniz veya saç tellerinizin yapısı saçlarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

Saç Tipi Saçları Yıkama Sıklığını Etkiliyor

Saç tipine bağlı olarak saçları yıkama sıklığı da farklı olabilir. Örneğin saçlarınız ne kadar yağlı ise o kadar sık yıkamanız önerilir. Ayrıca düz, dalgalı veya kıvırcık gibi saç şekilleri de belirleyici diğer etmenler arasında sayılabilir.

Kıvırcık Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Kıvırcık saç şekli diğerlerine göre daha kuru olma eğilimindedir. Düz saça göre kıvırcık saçlarda yağlanma saç gövdesine doğru hızlı bir şekilde yayılma gösteremez. Bu nedenle haftada bir kez şampuanlanması yeterli olacaktır. Kıvırcık saçlar iki haftaya kadar doğal görünümünü kaybetmeden kullanılabilir.

Düz ve İnce Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Düz ve ince saçlar diğer saç şekillerine göre daha hızlı yağlanır. Bu nedenle en etkili saç görünümü için haftada birkaç kez yıkanması gerekebilir. Nadiren yıkanan düz ve ince saçlar yağlı görünmesi muhtemeldir.

Uzun Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Uzun saçlı kişilerde de tıpkı kıvırcık saçlı kişilerde olduğu gibi saç dokusu yağı (sebum) saç telinin tamamına yetecek kadar ihtiyacı karşılayamayabiliyor. Bu durumda saçların uçlarında kuruluk gözlenebilir. Bu durumun şampuanlama ile düzelmesi beklenemez. Ayrıca şampuanlama kafa derisinin temizlenmesi ile ilgilidir. Bu nedenle saçın uzunluğundan ziyade saçın yağlı veya kuru olması saçların yıkanma sıklığında belirleyici olacaktır.

Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?

Şampuan seçimi saç bakımı uygulamasının önemli bir parçasıdır. İnce saçlarda saçları ağırlaştırmayan bir şampuan seçilmesi saçları yıkama sıklığını azaltabilir. Şampuan seçiminde bir diğer husus ise içeriğindeki aktif maddelerin minimum seviyede olmasıdır. Böylece saçlarınız daha az aşınır ve bu da saçlarınızın ne kadar fazla nem kazanacağını belirlemede büyük rol oynar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir