Olimpiyatların Hiç Unutulamayan Efsaneleri

Olimpiyat tarihinde önemli başarılara imza atmış birçok efsane isim bulunuyor özellikle olimpiyatlarda hiç unutulmayan efsaneleri listemizi siz değerli takipçilerimiz için derliyoruz.
Olimpiyatların hiç unutulmayan efsaneleri denilince aklımıza gelen birçok isim bulunuyor fakat bu isimler arasında özellikle olimpiyat tarihinde daha bilmediğimiz birçok isim var, bu nedenle bizler de sizler için olimpiyatların hiç unutulmayan efsaneleri listemize bir göz atalım.

Hitler’i Yenen Adam: Jesse Owens

Fakir bir ailenin çocuğu olan ve olimpiyat tarihinde unutulmaz bir an yaşatan sporculardan birisi olan Jesse Owens 25 Mayıs 1935’te beş dünya rekoru kıran ve 5 kez olimpiyatlarda şampiyon olmuş bir atlet sadece bununla kalmayıp aynı zamanda 8.13 m yaptığı koşu ile 25 yıl boyunca kırılamayan bir rekora neden olmuştur. Sadece bu olayla değil aynı zamanda 1936 Berlin olimpiyatlarında gösterdiği başarı sonucunda Adolf Hitler’in olimpiyatları terk etmesine neden olmuştur.

Bir Annenin Azmi: Fanny Blankers-Koen

Berlin’de yüksek atlamada Fanny Koen önemli başarılara imza atmaya devam ediyordu sadece bununla kalmayıp aynı zamanda birçok olimpiyat madalyasını da alan başarılı isim, hem anneliğin hem de sporculuğun önemli isimlerinden birisi olmuştur kendisi adına Amsterdam’da sportif başarıları anısına bir heykeli dikildi.

Yalın Ayak Şampiyon: Abebe Bıkıla

Bikila olimpiyat tarihlerine geçmiş bir isim olarak özellikle yalın ayak koşusu ile tanınan bir isim olarak tarihe geçmiştir. Sadece bu da değil aynı zamanda olimpiyata 40 gün kala bir apandisit ameliyata geçirmesine rağmen olimpiyatlara katılmış bu olimpiyatlar sonucunda kendi rekorunu egale ederek tarihe geçmiştir.

Günde 7 Madalya: Mark Spıtz

ABD’li yüzücü olan Mark Spitz 1968 Olimpiyatları’nda altı altın madalya kazanacağını iddia ettiği zaman birçok kişi ona gülmüş dalga geçmiştir. 1972 Münih Olimpiyatlarına gelmeden önce sadece bayrak yarışında madalya kazanan isim olan olimpiyatlarda yüzme kategorisi birinciliği olarak Munih Olimpiyatlarında şansını tekrar denemiş hem bayrak yarışlarında hem de bireysel yarışlarda gösterdiği başarılı grafik sayesinde bir günde tam 7 madalya kazanarak olimpiyat tarihine geçmiştir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir