Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

18 yaşının üzerinde olan üniversite öğrencisinin sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacağı öğrenciler tarafından merak edilen bir husus.

Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır? sorusu çok merak edilen sorulardan bir tanesi. 18 yaşına kadar anne ve baba üzerinden sigortaları devam eden çocukların 18 yaşının ardından üniversiteli oldukları zaman da okudukları süre boyunca sigorta hakları devam etmektedir. Yazımızda sizlere üniversite öğrencisinin sağlık çatısı altındaki hizmetlerden nasıl yararlanacağını anlatacağız.

Üniversite Öğrencisi Sigortalı mıdır?

Üniversite çağındaki gençlerinin aklında üniversite öğrencisi sigortalı mıdır? sorusu yer almaktadır. Anne ya da babadan gelen bir sigortaları yok ise yani herhangi bir kapsamda sigortalı değilse, üniversitenin öğrenciye sağlık sigortası yapması gibi bir husus söz konusu değildir. Ancak anne ya da babası üzerinden üniversite öğrencisi nasıl bu kapsamdaki sigortadan yararlanır sizlere anlatacağız.

Ne Zamana Kadar Sürüyor?

Üniversite öğrencisinin ailesinden gelen sigorta hakkını kullanımı ne zamana kadar sürüyor?

1- 25 yaşına kadar ailede sigortalı birisi var ise anne ya da babanın sigorta bilgisini sistem otomatik olarak bireyin yani üniversite öğrencisinin sistemine işliyor ve kişi bu hakkını 25 yaşına kadar kullanabiliyor. Sistemde sıkıntı çıkması halinde ilgili kurumlardan kişi bu hakkını kendisi de kullanılabilir hale getirebiliyor.

2- Kişi 25 yaşına gelene kadar üniversiteden mezun olsa dahi kendisinin bir sigorta hakkı başlamamış ise 25 yaşını doldurmamış olduğu süre boyunca anne ya da babanın sigorta hakkından yararlanmaya devam edebiliyor.

25 yaşını geçen bazı kişilerin de henüz bir sigorta kaydı yok ise aşağıda belirteceğimiz hususlar çerçevesinde sağlık sigortasından yararlanmalarını sağlayabiliyorlar.

25 Yaşından Sonra Sağlık Sigortası

25 yaşını geçen ve hala bir sigorta bağlılığı bulunmayan bireyler için, 25 yaşından sonra sağlık sigortası nasıl olacak düşünceleri olabilir.

Bunu sağlamanın yolları şunlardır;

1- Zorunlu genel sağlık sigortasında aylık olarak kendi adına prim ödeyen bireyler sigortadan faydalanabilirler.

2- Gelir testine başvurarak, gelir testi sonucunun yeşil kart almaya uygun çıkan kişiler ise prim ödemesi gerçekleştirmeden sağlık sigortasından faydalanabilirler.

Üniversite Öğrencisi Okurken Sigortalı Çalışabilir mi?

Bazı gençler de gerek ekonomik gerekse ailelerinden para almak istemedikleri için okurken sigortalı çalışabilir mi? sorusunu soruyorlar. Tabi ki de bu konu hakkında herhangi bir hukuki engel bulunmamaktadır, ayrıca birçok genç bu olayı gerçekleştirmektedir. Ancak bir kurumdan ya da vakıftan burs alıyorsanız bu sigortalı çalışma durumunuz aldığınız bursu etkileyebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir