Pos Cihazlarının Kullanımı Nasıl Yapılır

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların alışveriş şekillerinde de farklılık yaşanmaya başladı. Son dönemlerde bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler, kredi kartı kullanımını da yaygın hale getirmiştir. Kredi kartının geçerli olduğu işletmelerde alışveriş yapılabilmesi için pos cihazı kullanılması gerekir. Pos cihazlarının kullanımına göre çeşitlilik gösterir. Pos cihazında kullanımı için sahip olunması gereken bazı özellikler vardır.

pos cihazı

pos cihazı

Pos cihazının kullanılması için öncelikli olarak internet bağlantısının olması gerekir. İnternet kullanımında kablolu internet en doğal yol olsa da kablosuz ya da kart şeklinde kullanım da son derece yaygındır. Pos cihazlarında kullanım özeliklerinde çip okuyucu, temassız özelliği, sorunsuz kullanım sağlar.

Pos Cihazlarına Rulo Kağıt Takmak

Özellikle temassız cihazın kullanılması için sahip olduğunu kartın temassız özelliğinin bulunması gerekir. Piyasa en yaygın kullanılan pos cihazlarından olan mobil pos cihazlar, hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin paket servis yapan çalışanları, pazarcılık yapan esnaflar, taksi sürücüleri de bu özelliğe sahip pos cihazlarını kullanmaktadırlar. Mobil pos cihazlarının kullanılmasında wifi veya sim kart kullanılır.

pos makinesi

pos makinesi

Pos cihazları kullanırken, kullanıcılarının bilmesi gereken unsurlardan birisi de kağıt rulosunun takılmasının öğrenilmesidir. Pos cihazlarında veri yazılım pos cihazlarında bulunan kağıt rulo üzerine olur. Pos cihazlarının kullanımında cihaz kutusu içerisinde yer alan kullanım kılavuzu mutlak olarak okunmalıdır. Pos cihazlarından yapılan işlemler iki nüsha şeklinde çıkarılmalıdır. Bu nüshalardan birisi müşteride diğeri işletmede hesaplama adına bırakılmalıdır. Sadece olumlu değil, geçersiz işlerde de bu nüsha müşteriye verilmelidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir