Uyku Apnesi Nedir

Toplum hayatında en sık görülen hastalıklardan birisi uyku apnesi olmuştur. Horlama ve uykuda solunum durması olarak ifade edilen bu hastalık, masum gibi görünse de risk yüklü hastalıktır. Gece uykuları gündüz uykularına göre daha kalitelidir. Gece uykuları sonrası insanlar güne dinlenmiş ve dinç olarak başlarken, gündüz uykuları ise kişi yorduğu gibi uyur gezer hale gelmesine neden olmuştur.

uyku apnesi

uyku apnesi

Uyku apnesi gece saatlerinde birkaç defa tekrarlanabilen hastalıktır. Uyku apnesi olan kişilerin yumuşak damak ve büyümüş bademcikleri hava yollarının tıkanmasına neden olur ve kişinin 10 saniye nefes alması zorlaştırır. Uyku apnesi nedenlerini birçok şekilde sıralamak mümkündür.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir

Uyku apnesi olan kişinin uykuda çıkardığı ses horlama durumunda normal bir kişinin çıkardığı sesin 3-4 kat daha fazlasıdır. Uyku apnesinin teşhisinin belirtileri çok önemlidir. Hastalığın en önemli belirtileri, uyku sırasında huzursuzluk, horlama, sık sık idrara kalkma, terleme, ağız kuruluğu, reflü ve takipli solunum durmaları hastalığın bilinen belirtileridir. Bu belirtiye sahip kişilerin hastalığının teşhisi için çeşitli testler yapılır.

horlamak

horlamak

Uyku apnesi alınacak basit önlemler neticesinde sonlandırılır. Uyku apnesi kilolu ve sigara içen insanlarda çok sık görülür. Bu nedenle hastalıktan kurtulmak için kilolu kişileri diyet yapması ve sigarayı bırakması hastalığın tedavisi için önemlidir. Uyku apnesi olan kişinin mutlaka KBB doktoruna giderek muayene olmalıdır. Tedavi sürecinde basınçlı hava veren cihazla tedavi işlemi yapılabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir