Mısır Yetiştiriciliğinde Maksimum Verim

Mısır ülkemizin nemli iklim bölgelerinde yetişen çok önemli bir tarım bitkisidir. İnsan sağlığı için çok önemli olan proteinleri ve vitaminleri içerisinde barındırır. Çok besleyici olması nedeniyle pek çok ülkede üretimi sağlanır. Ülkemizde Mısır yetiştiriciliği konusunda elverişli bir ülkedir.

Mısır çok farklı çeşitlerde üretilebilir. Süt mısır, cin mısır, çizgili mısır gibi daha pek çok farklı çeşidi bulunur. Ancak en önemli nokta mısırı doğru bir şekilde yetiştirmektir. Mısırı ne kadar doğru bir şekilde yetiştirirseniz lezzeti o kadar güzel olacaktır.

Mısır Yetiştiriciliği

Mısır gübresi mısırın lezzetinin artmasına ve çok daha verimli bir şekilde yetişmesine katkıda bulunur. Gübrelerimiz pek çok farklı çeşitte mevcuttur ve en kaliteli gübreler arasında yer alır.

Mısır Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mısır insan sağlığı için çok önemli bir lif kaynağıdır. Enerji verici bir bitkidir ve Türk mutfağında da çok fazla kullanılır. Gerek salatalarda gerekse yemeklerde çok fazla karşımıza çıkar. Ancak mısır yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İlk olarak mısırın bir sıcak iklim bitkisi olduğu unutulmamalıdır. Bol güneşi seven ve güneş görmesi gereken bir bitkidir. Ancak çok yüksek sıcaklıktaki yerlerde mısırın yetişmesini engelleyebilir. 30 derecenin üstündeki sıcaklıklar mısır için olumsuz etki yaratabilir. Ancak 9 derecenin de altına düşmemelidir. Ayrıca mısır su ihtiyacı az olan bir bitkidir. Bu nedenle sürekli olarak sulamamanız gerekir. Belirli aralıklarla yaprakları kurumayacak kadar sulamanız mısırın üretiminde yeterli olacaktır. Mısır ekmek için en ideal aileler genellikle Nisan ve Mayıs tır. Gübreleme yapmak isteyen kişiler içinse önerilecek olan gübre azotlu gübrelerdir.

Mısır Yetiştiriciliğinde Kullanılacak Gübrelerimiz

Mısır yetiştiriciliğinde doğru gübre kullanımı çok önemlidir. Gübrelerimiz son derece kalitelidir ve birden fazla çeşidi bulunur. Toprağın ve bitkinin durumuna göre en uygun gübreyi çeşitlerimiz arasından seçebilirsiniz.

Ayrıca dönemsel olarak kullanılması gereken gübreler hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz. Özellikle bitkinin fosfor ihtiyacını karşılamak için gübrelerimizi kullanabilirsiniz. Bu sayede mısır çok daha hızlı şekilde gelişir ve daha verimli olur. Gübrelerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız https://www.ufuktarim.com/misir-yetistiriciligi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir