Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Aloe Vera, günümüzde birçok kişi tarafından cilt bakımında sıklıkla tercih edilen ve sevilerek kullanılan bir bitkidir. Yalnızca cilt bakımı değil sağlık alanı gibi daha pek çok alanda fayda sağlaması ile bilinir. Ciltte oluşan yaralanmalara tedavi olarak bile kullanılabilen şifalı bitkilerin başında gelir. Aloe Vera, tropikal bir bitki olmasından dolayı yapraklarında su depolayabilir. Özellikle cilt bakımında kullanılan Aloe Vera bitkisi, kalın yapraklarının içerisindeki jel ile ünlüdür. Bu jel sayesinde pek çok kozmetik üründe ve ilaçlarda da kullanılabilir.

aloe vera nasıl yetiştirilir

Aloe Vera nasıl yetiştirilir dersek sıcakla arası iyi olan bir bitkidir. Bunun nedeni ise tropikal bir bitki olmasıdır. Cildi nemlendirmek, onarmak, yaraların tedavisinde kullanmak gibi çeşitli nedenlerle Aloe Vera tercih edilir. Evde kolaylıkla yetişen ve çok fazla zahmeti olmayan bir kaktüsgillerdendir. Bu nedenle de pek çok kişi evinde Aloe Vera yetiştirmek ister.

Aloe Vera’nın İnsanlara Yararları Nelerdir?

Aloe Vera, bitkiler arasında hem bakımı en kolay olan bitkilerdendir hem de faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İçerisinde bulundurduğu çeşitli bileşikleri sayesinde bakterilere karşı savunma sağlar. Aynı zamanda ciltte oluşan her türlü yaralanma, yanma gibi durumlara da şifa sağlar. İçerisinde oluşan jel sayesinde pek çok kişi cildindeki sorunları ortadan kaldırabilir. Ayrıca dişleriyle ilgili sorunlar yaşayan kişiler de Aloe Veradan yararlanabilirler. Diş çürükleri veya diş plağı birikimlerinin azalmasına ve engellenmesine yardımcı olur. Aloe Vera’nın insanlara yararı nedir sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir.

Aloe Vera, içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde ciltteki yaşlanmaları engeller ve genç bir görünüm sağlar. Ciltteki sorunlardan dolayı kaşınma veya iltihap sorunu yaşayan kişilerin Aloe Vera jeli kullanmaları sonucu büyük ölçüde azalma yaşadıkları da söylenir. Tüm bu faydaları göz önüne alındığı birçok kişi Aloe Vera yetiştirmek ve kullanmak isterler.

Aloe Vera Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aloe Vera, eve uygun olan ve kolaylıkla yetiştirip büyütebileceğiniz bir bitkidir. Ancak Aloe Vera bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bunları iyi bilmeli ve dikkat etmelisiniz. Evde saksı içerisinde güneş gören bir yerde bakabilirsiniz. Aloe Vera bakımı için en önemli nokta çok iyi güneş gören bir yer olmasıdır. Bunun nedeni Aloe Vera bitkisinin sıcağı çok seven bir bitki olmasıdır. Ancak sıcağı sevmesine rağmen akşam saatlerinde soğuk olmayan ancak hafif esen bir havada kalması büyümesi için çok önemlidir. Güneş ışığını alabilecek bir yeriniz olmaması durumunda hafif güneş ışığı da yeterli olur. Ancak en çok tercih edilen Aloe Vera saksı yeri genellikle direkt güneş ışığını gördüğü yerlerdir.

Aloe Vera sulamasına çok önem verilmesi gereken bir bitkidir. Sıcağı çok seven bir bitki olduğu için belli aralıklarla sulanması gerekir. Ancak diğer çiçeklerde olduğu gibi fazla su kullanılmamalıdır. Aloe Vera fazla suyu sevmez. Sulamanız gereken vakti toprağını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Toprak tamamı ile kupkuru olduğu zaman sulama vaktiniz gelmiş demektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir