Dünyada Çay Üretimi

Dünya’da çay üretimi kökenlerini Çin ülkesinden almaktadır. Sahip olduğu iklim koşulları ve verimli arazileri ile çay üretiminde başarı gösteren Çin, dünyaya bu güzel lezzeti tanıtmış ve yaymıştır. Dünya’nın pek çok ülkesinde çay birbirinden farklı yöntemlerden faydalanılarak tüketilmektedir. Tüketim hızında yaşanan gelişmeler çayın üretimini de etkilemiştir. Bu sayede günümüzde Dünya’nın pek çok ülkesinde çay üretimine başlanmıştır. Dünyada pek çok ülke çay üretimi konusunda söz sahibi bir hale gelmiştir. Fakat bilinmelidir ki her ülkede üretilen çay aynı lezzete sahip değildir. Bunun nedeni çayın yetiştirildiği bölgenin iklim ve toprak özellikleridir. Bu nedenle lezzetli çay üretimi konusunda ülkeler birbirleri ile yarış halindedir.

Dünyada Çay Üretimi

Dünya Çay Üretimi Sıralaması Nasıldır?

Dünyada çay üretimi birbirinden farklılık göstermektedir. Her ne kadar Dünya’nın pek çok noktasında çay yaprağı üretimi yapılsa da bazı ülkeler bu konuda bir marka haline dönüşmüştür. Bu ülkeleri diğer ülkelerden ayıran en önemli unsur hiç şüphesiz sahip oldukları lezzettir. Dünyada çay yaprağı üretiminde söz sahibi olan ülkelerden bazıları şunlardır;

1-Çin

Çin devleti çay üretimi konusunda dünyada ilk sırada yer almaktadır. Üretmiş olduğu çay yaprakları birbirinden farklı yöntemler ile demlenebilmektedir. Ayrıca pek çok konuda insan sağlığına fayda sağlamaktadır. Yorgunluk ve uykusuzluk problemlerini gidermektedir.

2-Hindistan

Çay denildiğinde akla gelen en önemli ülkeler arasında yer alan Hindistan, dünyada çay üretimi konusunda ikinci sırada yer almaktadır. Sert bir içim ve aromalı bir tada sahip olan Hindistan çayı stresi azaltmada ve zekayı canlandırmada oldukça etkilidir. Hindistan üretimini yaptığı çayları birbirinden farklı yöntemlerle demleyerek tüketmektedir.

3-Kenya

Afrika ülkeleri arasında yer alan Kenya çay üretimi konusunda gösterdiği başarı ile adından söz ettirmektedir. Ülkenin en önemli kazanç kapısı olan çay yaprakları Dünya’nın pek çok noktasına gönderilmektedir. Hint çayına tat bakımından oldukça benzeyen Kenya çayı baskın bir lezzete sahiptir. İşleme tekniği diğer çaylardan farklıdır. Bu nedenle demlendiğinde eşsiz bir renge dönüşmektedir.

4-Sri Lanka

Siyah seylan çayı bu ülkede üretilmektedir. Gevrek bir aromaya sahiptir. Yoğun bir tada sahip olmasının yanı sıra oldukça güzel bir kokuyu da bünyesinde barındırmaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir