Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamileliğin ilk evresinde adet döneminin gecikmesi ile kasık ağrıları yaşanabilir. Bunun yanı sıra gebeliğin üç ve dördüncü haftasında bıçak saplanır gibi sancılı ağrı da yaşanıp, geçici hareket kabiliyetinizi dondurur. Bu durum rahmin büyüme eğiliminden kaynaklanıyor. İlerleyen dönemlerde de ara sıra bu ağrılar yaşanırken gebeliğin son döneminde yalancı doğum sancısı olarak nitelendirilen kasık ağrıları boy göstermeye başlar. Bu gibi kasık ağrıları gebelikte oldukça normaldir. Gebelik ile beraber oluşan kabızlık ve gaz şikâyeti de kasık ağrısına yol açabiliyor.

kasık ağrısı

kasık ağrısı

Fakat her kasık ağrınız ile ilgili bilgiyi mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Hamilelikte kasık ağrıları normal olsa da kimi durumlarda başka hastalığın belirtisi olabilir ya da gebelik ile ilgili bir problemi yansıtabilir.

Hamilelik Döneminde Kasık Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Hamilelikte her ne kadar kasık ağrıları normal olsa da bu dönemde normalin dışı kasık ağrısı da yaşıyor olabilirsiniz. Ağrı eşiğinin yüksek olması bu durumların kimi zaman anlaşılmasını geciktirir.

hamilelikte kasık ağrısı

hamilelikte kasık ağrısı

Eğer kasık ağrınız ile birlikte kanama yaşadıysanız zaman kaybetmeden doktorunuza bildirin. Bunu dışında kasık ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, ateş ya da idrar da yanma durumları yaşıyorsanız da bu enfeksiyon oluşumu, idrar yolu iltihaplanması gibi durumlara işaret ediyor olabilir. Bu durumda doktorunuzun önereceği tedavi yöntemini uygulamanız gerekir.

Bunların dışında aniden kasıkta şiddetli ağrı apandisit gibi durumlarında habercisi olabiliyor. Bağırsak iltihabı da kasık ağrısı ile belirlenebilen bir durum olup önemsenmesi gereken bir noktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir