Kemik Erimesi Ne Zaman Başlar?

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?

Kemik erimesi, bir diğer adıyla osteoporoz hastalığı kemiklerdeki yıkım olaylarının yapım olaylarından fazla olduğu zaman aralığında meydana gelir.

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde kemik yapımı ve gelişimi yüksektir. Genç yetişkinlik dönemlerinde ise bu yapım ve yıkım olayları eşitlenmektedir. Ancak ileri yetişkinlik dönemlerinde metabolik olaylar tersine döner ve yıkım olayları yapım olaylarından fazla gerçekleşmeye başlar. Bu durum kemiklerdeki kalsiyum oranının azalmasına yol açar ve bireyde kemik erimesi ile karşılaşılması kaçınılmaz hale gelir.

Her üç kadından birinde ve her beş erkekten birinde bu hastalığa rastlanılmaktadır. Çoğunlukla ileri yaşlardaki kadınlarda görülen bu hastalığa menopoz sonrasında yaşanan hormon dengesizlikleri sebebiyet verir.

Kemik Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi hastalığı etkisini çok zor gösteren bir hastalıktır. Kemik yoğunluğu azalana kadar hastalık ilk safhalarda belli belirtiler göstermemektedir. Ancak ileri süreçlerde bireye belirtileri hissettirmeye başlayan bu hastalık genel olarak el bilekleri, omurga ve kalçada görülmektedir. Bir kemik erimesi hastasında ortaya çıkabilecek belirtiler ise şunlardır:

Vücudun belli yerlerinde başlayan ağrılar

Kamburlaşma ve duruş bozukluğu

Boyda kısalma

Kırılmalar ve çatlamalar

Bireyin hareket kalitesinin azalması

Kemiklerde hassasiyet

Bu belirtiler hastalığın ileri safhalarında görülen belirtilerdir. Bu aşamadan sonra kemiğin onarılması bir hayli güçtür. Belirtilerin herhangi biri hissedildiğinde hekime başvurulmalı, vücudun bu duruma gelmesine engel olmak için düzenli olarak testler yapılmalıdır. Bu testlerin başında ise kemik yoğunluğunun sayılması gelir. Kemik yoğunluğu testi hastanın yaşı gibi birçok etkenlere bağlı olarak yılda belli sıklıklar ile yapılan bir testtir.

kemik erimesi ne zaman başlar

Kemik Erimesine Neden Olan Faktörler

Kemiklerde hücreler sürekli olarak yenilenme eğilimindedir. Aynı şekilde eski kemik hücreleri de parçalanma durumundadır. Bu eylemleri osteoblast ve osteoklast kemik hücreleri gerçekleştirmektedir. Kemiklerdeki bu yenilenme olaylarının azalması ile birlikte dengeli ve yeterli beslenmenin yetersiz kalması hastanın sağlık durumuna zarar verir. Bu gibi hastalığı etkileyen etken faktörler ise şunlardır:

Vücuda yeterli oranda kalsiyum, fosfor ve D vitamini alınmaması

Vücuttaki mineral  yoğunluğu

Aile fertlerinin kemik yapısı

İleri yaş

Cinsiyet

Günlük gerçekleştirilen hareket seviyesi

Tiroit hormonlarındaki bozukluklar

Sigara ve alkol kullanımı

Kullanılan belli ilaçlar

Kemik Erimesine Karşı Koruma Sağlamak

Etken faktörler göz önünde bulundurarak bu hastalığın seyrini değiştirmek için birey günlük yaşamında belli değişiklikler gerçekleştirmelidir. Aynı şekilde hastalığa yakalanmayı engellemek veya geciktirmek için de günlük yaşama belli alışkanlıklar getirilmelidir. Örnek olarak; vücuda alınan gıdalara dikkat edilmeli ve yaşa göre yapılan hareket oranları artırılmalıdır. Vücuda alınan D vitamini ve kalsiyum oranlarına dikkat edilmelidir. Kemik gelişiminde etkin rol alan D vitamini alımı için güneşten kaçınılmamalıdır.

Bunların dışında ileri yaştaki bireyler düşmelere ve sakatlıklara dikkat etmelidir. Aksi takdirde kemiklerdeki zayıflıklardan kaynaklı olarak iyileşme süresi hayli gecikme gösterip hayati tehlikeler oluşturabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir