Hamilelik Döneminde Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Anne adaylarının büyük bir kısmı hamilelik dönemlerinde mümkün olduğu kadar evlerinden dışarıya çıkmamaları gerektiğini düşünürler. Halbuki bu dönem eğer ki sağlık bakımından herhangi bir sorun yoksa normal şekilde geçirilebilecek bir dönemdir. Önemli olan şey, bu esnada bazı detayların üzerinde durmak olmalıdır.

gebelikte tatil

gebelikte tatil

Doktorunuzla Görüşün

Genel olarak hamileliğin son iki aylık döneminde yalnızca uzun ve yorucu tatiller değil pek çok farklı aktivite anne adayını ciddi anlamda yoracağından; bu dönem mümkün olduğu kadar dinlenerek geçirilmelidir. Fakat yine de son iki aylık hamilelik döneminde yorucu olmayan kısa süreli tatillere çıkılabilir.

Hangi dönem olursa olsun fark etmez, anne adaylarının mutlaka tatile çıkmadan önce doktorları ile görüşmesi, onlardan onay almadan hiçbir şekilde tatil planları yapmaması gerekmektedir. Aksi halde ortaya çok ciddi sorunlar çıkabilecektir.

hamilelikte tatil yapmak

hamilelikte tatil yapmak

Sonraki aşamada dikkat edilecek olan şey ise tatilde nereye gidileceğidir. Hangi dönem olduğu fark etmez, hamilelik esnasında aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgeler anne ve bebek sağlığı açısından uygun değildir. Yurtdışı seyahatlerinde ise mümkün olduğu kadar az gelişmiş ülkelerden uzak durulması gerekmektedir.

Açıkta satılan ve sunulan gıdalar, içecekler; anne adaylarının uzak durması gereken şeyler içerisinde yer almakta. Kapalı sular tercih edilmeli, bunun yanı sıra su ya da farklı içeceklerin içerisine hiçbir şekilde buz koyulmamalıdır. Çünkü buzlar genelde şebeke suyundan hazırlandığı için başta ishal olmak üzere farklı sağlık sorunları kendini gösterebilecektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir