Gebelikte Çiğ Et Tüketimi ve Zararları

Hamilelik döneminde çoğu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durman siz ve bebeğinizin sağlığını koruyacak. Hamilelik ve çiğ et tüketimi özellikle anne adayları için riskli besinlerdir. Bakteriler çiğ etlerde fazla bulunur. Bebeğe geçer ve birçok hastalığa sebebiyet verir. Çiğ köfte kesinlikle yenmemeli. Az pişmiş etler yerine etleri iyi şekilde pişirmelisiniz.

Çiğ Pastırma

Çiğ Pastırma

Hamilelikte Çiğ Et Tüketiminden Kaçının

Çiğ et özellikle hamilelik sırasında tüketildiği zaman bebeğe salmonella ve toksoplazma gibi hastalıkları getirir. Salmonelle özellikle tavuk eti ve yumurtadan bulaşan bir hastalık. Ateş, kusma gibi belirtileri vardır.

Şarküteri Ürünleri

Şarküteri Ürünleri

Erken doğum yapma ihtimali yüksek bir durumu da ortaya çıkarır. Toksoplazma ise özellikle kedi dışkısı ile insanlara geçer. Salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini çiğ tüketmeniz de sakıncalı.

gebelik

gebelik

Ellerinizde herhangi bir yara varsa hamilelik süresinde kesinlikle çiğ ete dokunmayın. Etleri çözdürdüğünüz zaman tekrar buzluğa koymanız da sakıncalı. Etleri özel torbalar ile diğer yemeklerinizden ayrı yerde saklamanız gerekir. Etleri iyi pişirdiğiniz zaman tehlikesi ortadan kalkar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir