Mobilya Nasıl Boyanır?

Eskimiş mobilyalarınıza yeni bir görünüm vermek adına ya da büyükannenizin evinde bulduğunuz antikavari bir mobilyayı nostaljik bir dekora dönüştürmek için boya yapmak iyi bir fikirdir.

Bu iş biraz meşakkatli bir iş gibi görünebilir, aslında biraz öyle bile diyebiliriz ancak bir kez bunu yaptığınızda ortaya çıkan harika şeyi görünce kendinizle gurur duyacaksınız.

Mobilya Nasıl Boyanır

Mobilya Nasıl Boyanır

Bunun için ilk önce yapmanız gereken, mobilya parçalarının boyasını sökmek olacaktır. Bunu bir zımpara yardımıyla yapabilirsiniz. Eğer boyası fena görünmüyor üzerine boya yapayım diye düşünüyorsanız o başka. Ancak bu yapacağınız boyanın kısa sürede sökülmesine neden olabilir.

Uğraştırıcı Ama Keyifli

İyice zımparalayıp eski boyadan temizledikten sonra sıra astar boya atmaya gelecektir. Astar boya üzerine süreceğiniz rengi tutar ve boyanın harika görünmesine yardımcı olur. Hatta daha da pürüzsüz bir görünüm için astar kuruduktan sonra hafif bir zımpara yapmanız da önerilir.

Mobilya Nasıl Boyanır

Mobilya Nasıl Boyanır

Boyayı attıktan sonra eğer ikinci bir kat daha gerekiyorsa ilk attığınız katın iyice kurumasını bekleyin. Kurumadan yeniden boyarsanız boyanın kısa sürede sökülebileceğini unutmayın.

Boya da kuruduktan sonra sıra vernik atmaya gelmiştir. Bazıları bunu es geçse de aslında bu önemlidir ve boyanın ömrünü uzatır ve pürüzlü görünümü de en aza indirir.

Eğer sprey boya tarzında bir boya ile boyayacaksanız da bunu mutlaka açık alanlarda yapmanızı öneririz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir