Gebelik Döneminde Spor Yapmanın Önemi

Her bireyin sağlıklı bir yaşam için, mutlaka spor yapması gerekir. Buna gebe olan kadınlar da dâhildir. Gebelik döneminde spor yapmak kişinin dolaşım ve sindirim sistemi için çok faydalıdır ve kilo problemi yaşanmasının engellemesini sağlar.

Hamilelikte Spor

Hamilelikte Spor

Spor Yapmanın Faydaları

Ayrıca spor yapmak, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından olumlu sonuçlar doğurduğu kadar annenin psikolojisi için de oldukça faydalıdır. Zaten, gebelik döneminde psikolojik olarak olumsuz duyguları da yaşayabilen anne adayları spor yapmanın verdiği zindelikle rahatlayabilir ve toksinlerden kurtularak daha sağlıklı olabilirler.

Egzersiz yapmanın önemli faydalarından biri de gebe olan kadının, o dönemde yaşadığı kas ağrıları, varis, bel ve bacak kasılmaları, kramplar ve uykusuzluk gibi sendromlarının azalmasına yardımcı olmasıdır.

Hamilelikte Sporun Önemi

Hamilelikte Sporun Önemi

Sezaryenle doğum yapmak istemeyen kadınlar da spor ve egzersiz yapmaya önem vermelidir. Çünkü spor yapmak, sezaryen olma riskini azaltarak doğum sonrasında da daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Spor yapmak doğum sonrasında kilo problemi yaşanmasını da engeller. Ayrıca doğum sonrasında gerilmeden dolayı oluşacak çatlakların daha az olmasına yardımcı olur.

Ayrıca spor ve egzersiz, sadece anne için değil, bebek için de oldukça faydalıdır. Spor yapan anne adaylarının doğumdan sonra bebeklerindeki zihinsel gelişimlerin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir