Cirit sporu nasıl oynanır?

Cirit sporu nasıl oynanır açıklamadan önce sizlere Cirit’in kısa tarihinden bahsetmek istiyoruz. Cirit sporu Türklerin ata sporu olarak bilinir. Türklerin Orta Asya’da varoluşundan beri oynadıkları bu spor, nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşmıştır. Orta Asya’da bu spor atlı savaş sporu olarak bilinir. Türklerin Orta Asya’da göçebe olarak yaşamaları sebebiyle ulaşım aracı olarak atları kullanmaları kaçınılmazdı. Ulaşım aracının yanında savaşta ata binmek de bir hayli üstünlük sağlıyordu. Atları evcilleştiren Türkler atları günlük yaşamın her yerinde kullanıyorlardı. Ee durum böyle olunca at içeren bir sporun da gelişmesi kaçınılmazdı. Savaşçı bir ırk olan ve at üstünde yaşamaları sonucu Türkler bu ikisini bir araya bir şekilde getirmiş olup Cirit sporu doğmuştur. Günümüze kadar nesilden nesle aktarılmasıyla gelen Cirit sporu, günümüzde eskisi kadar popüler olmasa da halen sporu yaşatmak için diğer insanlara öğreten kulüpler vakıflar ve kuruluşlar bulunmakta. Bunun yanı sıra halen yöresel etkinlik, kutlama ve gösterilerde oynanan Cirit sporu izleyenleri büyülemeye devam ediyor. Sırada cirit sporu nasıl oynanır var.

cirit

Cirit sporu nedir?

Cirit oynayacak atlılar iki gruba ayrılarak karşılıklı dizilir. Cirit oyuncuları cirit meydanında göründüğü zaman davullar vurulmaya zurnalar ötmeye başlar. İki grup karşılıklı dizildikten sonra gruplardan birinden bir kişi 30 metre öne çıkarak karşı gruptaki ciritçilerden birinin adını haykırır ve Cirit’i ona doğru fırlatır. Cirit denilen sopa kurumuş meşe dalından yapılmadır ve oldukça serttir. Cirit’ini fırlattıktan sonra binici kaçmaya başlar ve Cirit’ini fırlattığı binici ise onu dört nala kovalar. Cirit’ini kovaladığı biniciye isabet ettirmeye çalışır. Attığı ciritlerden biri eğer binicinin atına isabet ederse o binicinin takımı bir sayı kaybeder. Daha sonra cirit atan kişi kaçan kişi olur ve karşı takımdan başka bir binici onu kovalamaya başlar. Biniciler kaçarken aynı zamanda arkalarına bakarlar ki atılan ciritlerden sıyrılabilesinler.

Cirit’in tehlikeleri

Atılan ciritlerin isabet etmesi durumunda başından kulağından kolundan boynundan ciddi yaralanmalar olmuştur. Hatta günümüze dek cirit oyunlarında ölenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu durumda ölen ciritçiler er meydanında ölmüş kabul edilir ve ölenlerin yakınları davacı ve şikayetçi olamaz. Babalar ölen çocuklarıyla öğünürler. Karşılaşmayı izleyenler Ciritçileri ve atları teşvik etmek için çeşitli şekillerde bağırırlar. Onları heyecanlandırıp daha iyi oynamalarını sağlamaktır amaçları. Ciritçiler arasında sorun yaşayanlar var ise bu kişiler aynı takıma yerleştirilirler. Daha önceden cirit oynamış kişilerden oluşan bir kurul oyun sonunda kazananı açıklar. Kazanan takıma ödüller ve ziyafet verilir. Cirit sporu nasıl oynanır sizlere anlatmaya çalıştık.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir