Düzenli Mutfakların 5 Farklı Sırrı

Mutfak kadın erkek fark etmeksizin bir çoğumuzun uzun zamanlar geçirdiği ve zaman geçirmekten keyif aldığı bir alandır. Sadece yemek yapmak için değil yaşam alanı olarak bile kullanılan mutfak dizaynları günümüzde mevcuttur. Kitap okuma köşesi, yemek yeme alanı, tv alanı gibi farklı alanlarda oluşturarak evde geçirdiğimiz zamanın büyük bölüm mutfak sınırları içerisinde olmaktadır.

Peki geçirdiğiniz zamanı daha efektif kullanmak ve bir düzen içerisinde alan yaratmak için neler yapılmalı biliyor musunuz? Mutfakta yemek pişirme alanı, tabak, bardak, çatal- bıçak takımlarının genel olarak raf düzenleri zaten bellidir. Tencerelerinizi, baharatlıklarınızı, kuru baklagil malzemelerinizde düzenli bir şekilde yerleştirebilmek için mutfak dolaplarınız dizayn edilmiştir.

Biz tüm bunlardan farklı olarak size günlük hayatta hayatınızı kolaylaştıracak sır niteliğinde minik ipuçlar vereceğiz.

  • İlk ipucumuz en çok kullandığınız baharat niteliğindeki ürünleri yeni nesil saklama çözümleri ile elinizin altında rahat ulaşabileceğiniz bir alana konumlandırın.
  • İkinci ipucumuz ise havlu peçete, ıslak mendil gibi hem size hem misafirlerinize lazım olacak malzemeleri mutfak tezgahınızda ya da yemek yağı sıçramayacak bir alanda bulundurun.
  • Diğer önerimiz ise mutfak tezgahınızı olabildiği kadar sade kullanmaya çalışın. Bu hem temizliğinizi kolaylaştırır hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
  • Dördüncü önerimiz; ise tencerelerinizle ilgili. En çok kullandıklarınızı ocak ya da fırınınızın yakınlarındaki dolaba yerleştirirseniz bu da işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Son önerimiz ise mutlaka öğün kullanımınızdan sonra mutfağı toparlarsanız uzun uzun temizlik ve düzenleme ile ilgili zaman harcamak zorunda kalmamış olursunuz.

Yeni Nesil Mutfak Düzenleyicileri

Geçmişten günümüze kadar annelerimizin kullandığı kavanozlar kuru baklagiller, un, çay, şeker gibi malzemeleri kullanmamıza yaramaktadır. Fazla kilolarla satın aldığımız bu ürünleri büyük kavanozlara yerleştirdikten sonrada bir de elimizin altında pratik bir şekilde alabileceğimiz daha küçük kaplara yerleştirmekteyiz. Son dönemlerde ise sağlığa zararlı olmayan plastik yada pleksiden yapılma vakumlu kapakları olan şişeler bizim bu ihtiyacımızda yardıma koşmaktadır. Şeffaf görüntüsü ile içinde hangi ürünün olduğunu görebileceğiniz ve kapağı sayesinde içindeki ürünün bayatlamasına engel olan bu ürünlere dilediğiniz ev ürünleri satan markalardan edinebilirsiniz.

düzenli mutfakların 5 farklı sırrı

Mutfak Dolabı Dizayn Önerileri

Eğer yaşadığınız evde mutfak dolabını yenilemeyi planlıyorsanız dolap dizaynınızı kendinizin çizmesini ve marangozlara teslim etmenizi öneririz. Kendi ihtiyaçlarınızı belirleyerek ona göre dizayn edeceğiniz mutfak işinizi de kolaylaştıracaktır. Örneğin kavanoz kapasitenize ve boyutlarına göre özel tasarlanmış dolaplar, büyük tencereleriniz için çekmeceli özel raflar.

Deterjanlarınız için lavaboya yakın tasarlanmış dolaplar mutfak düzeninizde işinizi kolaylaştıracaktır. Mutfak ya da evin diğer odaları fark etmeksizin her malzemenin yeri belli olduğu takdirde düzenli yaşam alanları daha rahat tasarlanmaktadır

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir