Gökyüzü Neden Mavidir?

Gökyüzü araştırmaları için sıklıkla sorulan sorulardan birisi de gökyüzünün neden mavi renkte olduğudur. Isı ve ışık kaynağı olan güneş, gözümüze beyaz ışık saçıyor gibi görünse de aslında içerisinde pek çok farklı renge sahiptir. Bu renkleri en iyi gökkuşağı çıktığında gözlemleyebiliriz. Işık, yağmur damlalarına yansırken aynı zamanda kırılma gösterir. Dolayısıyla yağmurlu hava sonrasında gökyüzünü boydan boya süsleyen gökkuşağının renklerine örnek olarak turuncu, kırmızı, sarı, mavi, yeşil, mor ve lacivert verilebilir.

Gökyüzü Neden Mavidir?

Mavi Işık Nasıl Saçılır?

Işık elektromanyetik bir dalgadır. Güneş ışığı atmosfer ile karşılaştıktan sonra hava molekülleri ile temas eder. Hava molekülleri içerisinde elektron ve proton adı verilen parçacıklar bulunur. Atmosferde yol alan ışık, pek çok elektron ve proton gibi parçacıklarla çarpışarak saçılma gösterir. Hava molekülleri ile etkileşiminden sonra ışığın saçılması gözlemlenir. İçinde pek çok rengi barındıran ve beyaz gibi görünen güneş ışığı, spektrumdan dağılarak renklere ayrışır. Saçılmanın miktarı ışığın dalga boyuna göre değişkenlik gösterir. Dalga boyu daha kısa olanlarda saçılma miktarı daha fazladır. Gökyüzü renginin mavi görünmesi, diğer renklerin farklı dalga boylarına sahip olmasından kaynaklıdır. Örneğin güneşin doğuşu veya batışı durumlarında farklı bir durum söz konusudur. Ufka yakın olduğundan güneş ışınları atmosferde daha çok yol alırlar. Bu süreçte mavi ışık soğurulurken kırmızı ve turuncu renkleri daha çok görünmüş olur.

En Hızlı Renk Mavi Midir?

Işık spektrumundan dağılan çeşitli renk bileşenlerinin hepsi farklı hızlara sahiptir. Gökyüzünde en hızlı saçılan rengin mavi renk olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında sırasıyla mavi, mor, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak hızlıdan yavaşa doğru sıralamak mümkündür. Mavi renk diğer renklere göre yüksek frekansa ve kısa dalga boyuna sahiptir. Böylelikle en hızlı renk olan mavi, diğer renklerin yayılmasından önce gökyüzüne saçılır. Aynı zamanda mavi renk deniz ve okyanuslardan da yansıma yapar ve dolayısıyla oralar da mavi renk görünmüş olur. Bununla birlikte mor renk de kısa dalga boyuna sahiptir. Saçılma miktarı da diğer renklere göre daha fazla olan mor rengi, tam olarak gözlemlenemez. Bu durumun sebebi ise gözdeki reseptörlerdir. Gözümüz mavi rengi diğer renklere göre daha duyarlı olarak algılayabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir