Cilt İçin Buzun Faydaları

Buz ve buz kalıpları denilince her daim ilk akla gelen özellikle yaz aylarında içeceklerimizin içersinde katıp daha fazla serinlemenize ve ferahlamamızı sağlaması geliyor. Fakat buzun cilt iççin olan birçok faydası vardır. Sabahları uyanamadığınızda soğuk suyu yüzünüze çarptığınızda daha kolay ayılmanızı sağlayan soğuk su buz gibi katı bir hale dönüşerek cildinizde daha birçok mucizeye şahit olmanızı sağlayabiliyor.

buz maskesi

buz maskesi

Buz ve Kullanım Şekilleri

Buzun cilt için olan en büyük faydası birçok kişinin bildiği gibi cildi sıkılaştırmak ve gözeneklerin küçülmesini sağlamadır.  Özellikle buhar banyosu yaptıktan sonra cilt temizliği yaparak ardından buz uygulaması yaparsanız temizlenmiş olan gözeneklerin sıkılaşmasını da daha hızlı sağlayabilirsiniz.

Özellikle gözaltı morluk ya da şişliğinden şikâyet ediyorsanız, gözaltlarınıza nazikçe buz gezdirerek bu durumdan kurutulabilirsiniz. Eğer daha etkili bir sonuç almak isterseniz yaşıl çayı dondurarak bu buzu sürmeniz etkiyi artıracaktır.

buz terapisi

buz terapisi

Buzun faydaları arasında yanıklara olan yararı geliyor. Fakat direk olarak cilde buzu sürmek doğru değildir. Yanık olan cilt tahriş olmuş olduğu içi aloe vera jeli satın alarak buz kalıplarında dondurun ve bunu yanığınıza sürün ferahlamanın yanı sıra iyileşmeye de şahit olacaksınız.

Buzun cilt için olan faydaları bunlar ile de sınırlı değil. Doğal bir peeling elde etmek için meyve ve sebzeleri az su ile blenderden geçirerek buzlukta dondurarak doğal bir peeling elde etmiş olursunuz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir