Aspirin kanseri önlüyor olabilir mi?

Aspirin ağrı, ateş ve iltihabı iyileştirmek için ilaç olarak kullanılmaktadır ama yeni bir çalışma günlük olarak belirli bir dozda aspirin kullanımının kanseri de engelleyebildiğini gösterdi. Daha önceki çalışmalar aspirinin belirli kanser türlerinde riski azalttığını ortaya koymuştu ama bilim insanlarının aspirinin bu ölümcül hastalığı tam olarak nasıl önlediği konusunda yıllardır kafası karışıktı. Kanser Önleme Araştırması’nın Şubat sayısında yayınlanan bu araştırma, aspirinin COX-1 adı verilen bir anahtar enzimi kapatarak normal pıhtılaşma işlemini akamete uğratır, böylece trombositlerle kanser hücreler arasındaki ilişkiyi bloke eder ve tümörleri zapt eder.

kanser

kanser

Özel bir aspirin karışımı

Bazı deneylerde çevredeki bir eczaneden alınan sıradan aspirin kullanılmıştı; bu yeni çalışmadaysa, sıradan aspirinle bağlantılı sindirim sistemi riskini azaltmak üzere hazırlanmış, soya lesitininde bulunan bir tür lipit ya da yağ olan fosfatidilkolinle (PC) aspirinin özel bir karışımı kullanılmıştır. Bu çalışma, Aspirin-PC/PL2200 adı verilen bu geliştirilmiş aspirin kompleksinin, antiplatelet etkilerle ilgili olarak sıradan aspirine karşı aynı ya da daha fazla etkisi olduğuna dair kanıtlar sağlamıştır.

kanser tedavisi

kanser tedavisi

Bu çalışmada yer alan bilim insanları, bu sonuçların aspirinin kimyasalların zararlı etkilerini önleyici etkilerinin, ilacın plateletlerin kanser olgularında kanserle birlikte ve ona bağlı olarak görülen etkisini engellemesine bağlı olduğunu söylüyor ve kalın bağırsak kanseri ve muhtemelen diğer kanser türleri için kimyasalların zararlı etkilerini etkili ve güvenli bir şekilde önleyen bir etkin madde olarak Aspirin-PC/PL2200’ün muhtemel kullanımını destekliyorlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir