Bel Hastalıklarından Kurtulmanın Yolları

Ülkemizde ve Dünya da insanlar en sık görülen rahatsızlardan birisi bel ağrıları olmuştur. Bel ağrıları her yaş grubunda görülebilen dikkat edilmemesi durumunda ise ciddi sağlık sorunları oluşturabilen hastalık türlerinden birisi haline gelmiştir. Bel ağrılarının oluşumuna neden olabilecek sayısız etken vardır.

bel ağrısı

bel ağrısı

Ancak ülkemizde ki en belirgin neden ise oturuş bozukluğu, ani hareket, ağır kaldırılması ve genetik nedenler bunların en bilinen etkenleridir. Ülkemizde bel ağrısı özellikle 30-45 yaş grubu arasında çok sık görülen sağlık sorunudur. Meslek grupları içerisinde uzun süre ayakta durmak zorunda olanlar veya sandalye de oturmak durumunda kalanlar bel ağrısı çok fazlasıyla hissedebilirler. Bel ağrıların tedavisi ise aşama halindedir.

Bel Egzersizlerinin Önemi

Direk doktora gitmek bıçak altına yatmak kalıcı bir çözüm değildir. Bel ağrısında doktor tavsiye uyarak ev içerisinde egzersiz yapmak, iş yerinde sürekli aynı pozisyonda oturmak yerine oturuş şeklini dik şekilde ayarlayıp oturmak bel ağrılarının oluşmasına kısmi olarak engel olacaktır. İş yerinde koltukta oturuyor iseniz bel bölgenize yastık  koymak sancınızın azaltılmasına neden olur.

şiddetli bel ağrısı

şiddetli bel ağrısı

Yatak seçiminde ortopedik yatak tercihinde bulunmak bel ağrılarının azaltılmasında etkilidir Bel ağrısının tedavisi kişinin ağrı durumuna göre değiştiği gibi yaş durumuna göre de farklı olabilir. Örneğin bazı insanların bel ağrıları yapılabilecek bel egzersizleri ile giderilebilir iken bazılarının ise mutlak olarak bel bölgesinden ameliyat olması kişinin yaşadığı sağlık probleminden kurtulmasına neden olacaktır

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir