Çevre Dostu bir Evde Kaçınılması Gereken 4 Şey

Çevre dostu bir evde neyi aramanız gerektiğini bilmek çok karmaşık değildir: Enerji verimli sistemleri, izolasyonlu pencereler ve duvarları, belki de küçük kapalı bir kış bahçesi. Ancak nelerden kaçınmanız gerektiğini biliyor musunuz? Evinizin daha yapısal kısımlarına giren kimyasallar ve malzemeler, sizi ve ailenizi etkileyebilecek tehlikeli toksinler üretiyor olabilir. İşte evinizde olmadığından emin olmanız gereken dört malzeme!

1- Uçucu Organik Bileşikler

Uçucu organik bileşikler, yaygın ev ve ofis ürünlerinde görülen organik kirleticilerdir: Boya, temizleme malzemeleri, kalıcı temizlik malzemeleri ve mobilyalar sadece birkaçı. Uçucu organik bileşikler iç hava kalitesini etkilerler ve baş ağrısı ve bulantıdan karaciğer veya böbrek hasarına kadar değişen yan etkilere neden olabilirler. Onlardan nasıl kurtulabilirsiniz? Favori ürünlerinizin içeriklerine bakarak en az veya hiç olmayan versiyonları arayın, ihtiyacınız olan en düşük miktarı alın ve sadece havalandırılan alanlarda kullanın.

temizleme malzemeleri

temizleme malzemeleri

2- Kimyasallar

Fitalatlar olarak bilinen kimyasallar, parfüm ve banyo perdelerinden tutkal ve böcek öldürücülere kadar her şeyde görülür, bu nedenle kaçınılması kolay değildir. Fitalatlara maruz kalma “hava, su ya da gıda” yoluyla gerçekleşir ve insan kanserojenleri olması beklenir. Mutfakta, plastik veya teneke kutularda paketlenmiş yiyeceklerden kaçınarak ve plastik yerine cam kaplar kullanarak onlardan uzak durun.

3- Formaldehit

Formaldehit, ağır yapıştırıcılar ile birlikte tutulur; kontrplak paneller, MDF ve yonga gibi, seri üretilen yapı malzemeleri ve preslenmiş ahşap ürünler örnek olarak verilebilir. Formaldehit emisyonları gözlerinizde alerjiye ya da bulantıya ve hatta uzun vadede kansere sebep olabilir. Riskinizi azaltmak için, üre reçineleri yerine fenol reçineleriyle yapılan preslenmiş ağaç ürünleri arayın ve evinizin iyi havalandırılmasını sağlayın.

Mdf ürün

Mdf ürün

4-Petrol

Evinizi minimum çevresel etkiyle donatmak isterseniz, mümkün olduğunca petrol kullanımından vazgeçmelisiniz. Petrol; parafin, cila, plastik çivi, teflon her şeyi n içine girer. Kullanımınızı sınırlandırmanın en kolay yolu nedir? Daha bilinçli bir tüketici olun ve yeni bir şey satın almadan önce iki kez düşünün.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir