Ağrı’da Görülmesi Gereken Yerler

Son dönemlere kültür turizmi yapmak isteyen insanların ve turizm acentelerinin gezi düzenlediği yerlerin başında Ağrı geliyor. Türkiye’nin en yüksek dağının bulunduğu Ağrı, mevsimsel olarak birçok yerli turisti ağırladığı gibi ilerleyen dönemde de birçok yabancı turistin ziyaret etmek istediği coğrafyalardan birisidir. Ağrı ziyaretinde görülmesi gereken yerlerin başında Diyadin ilçesinde bulunan Meya bilinen adı ile Günbuldu mağarasıdır.

ağrı

ağrı

Meya mağarasında, bazı odaların kapı ve penceresinin önünde balkonu bulunmaktadır. Aynı zamanda kaya içine oyulmuş ibadetlerde yer alıyor. Ağrı ziyaretinde görülmesi gereken yerlerin ikinci adresi de buz mağarası olmuştur. Ağrı’da bilinen büyük Ağrı ve birde onun küçüğü olan küçük ağrı dağı vardır. Buz mağarası da küçük Ağrı olarak nitelendirilen dağın eteklerinde bulunur.

İshak Paşa Sarayını Gördünüz Mü?

Doğu’nun insanı, mutfağı ve turistik yerleri ile dikkat çeken Ağrı’da görülmesi gereken üçüncü tarihi mekan ise Urartu kalesidir. Doğubeyazıt’a 5 kilometre uzaklıkta bulunan kale, tarih olarak çok eski olup, isminde de anlaşılacağı gibi Urartular dönemine aittir. Kale içinde Urartu mezarları ile Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar vardır.

ishak paşa

ishak paşa

Ağrı’nın en tarihi mekanlarından birisi İshak Paşa Sarayıdır. Topkapı’dan sonra Türkiye’nin en büyük sarayı olan saray kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Ağrıya yapacağınız tarihi gezide görülmesi gereken tarihi mekanlardan birisi de hamur kümbetidir. Mimari olarak son derece farklı olan kümbet, birçok tarihçinin de incelemelerde bulunduğu tarihi anıttır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir