Akciğer’in Vücuttaki Önemi Nedir

Akciğer insan vücudunun en önemli organlarından birisidir. Akciğer’in insan vücudunda ki görevi vücutta dışarıdan alınan oksijeni kana vermek ve kanda biriken karbondioksiti dışarı atmaktır. İkinci görevi ise vücutta ısısı yükselten kanı soğutarak vücut sıcaklığının dengede sağlamasıdır. Dünya da başta sigara olmak üzere birçok zararlı ürün akciğer’in toksinlenmesi neden olur.

akciğer

akciğer

Akciğer vücut için hayati önem taşır. Toksinlerle kaplanan akciğerin temizlenmesinde ise bazı yiyecekler önemli rol oynar. Akciğer’i temizleyen ve toksinlerden arındıran besinlerin arasında ilk sırayı sarımsak alır. Sarımsak akciğerin tam kapasiteyle çalışmasına katkı sunan bir besindir. Antibiyotik etki gösteren sarımsak, içerdiği pek çok vitamin ile akciğer kanserine karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

Akciğer’in Temizlenmesinde Etkili Olan Besinler Nelerdir

Akciğer temizlenmesi için yemeklerden önce çiğ olarak mutlak olarak bir tane sarımsak tüketilmelidir. Kirli  hava ve sigarının neden olduğu toksinlerden kurtulmak için tüketilmesi gereken besinlerden biriside zencefildir. Akciğer’in temizlenme gücünü artıran zencefil, su içine karıştırılarak günlük 2 fincan şeklinde tüketilebilir. Akciğer’in temizlenmesinde etkili olan besinlerden biriside yeşil sebzelerden birisi olan tere’dir.

akciğerin önemi

akciğerin önemi

İçeriğinde vitamin ve mineral bulunan tere,  özellikle akciğer kanserlerine karşı çok etkili bir koruyucudur. Akciğer’in temizlenmesinde etkili olan yiyeceklerden birisi de kereviz’dir. Kış aylarında mümkün olduğu sürece haftalık bir kez kereviz tüketilmelidir. Çok nadir bulunan üzüm çekirdeği de akciğerin temizlenmesinde etkilidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir