Astım Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Buteyko, astım nefes egzersizleri üzerine geliştirmiş olduğu metot ve programları ile hastalığın ilerlemesini durdurduğu gibi iyileşme yönünde de önemli bir adım olmaktadır. Buteyko metodu hakkında açıklamalara geçmeden önce astım hakkında bir kaç genel bilgiyi aktarmak gerekmektedir. Bu bilgiler çerçevesinde astım hastalığının ne olduğu ve hangi şartlarda meydana geldiği ile açıklama aşağıda yer almaktadır.

Astım Nedir, Nasıl Oluşur?

Astım, genetik olarak ailede olabilir, bunun yanı sıra çevresel faktörler nedeniyle de kendini ortaya çıkarabilen bir hastalıktır. Soluduğumuz hava bronşlar aracılığı ile akciğerlere geçiş yapmaktadır, bu geçiş sürecinde çeşitli kasılma ve daralmalar bronşlara etki eder, bu etki nefes alıp vermede güçlük meydana getirir. Bu kasılma ve daralmalar geri dönüşümlü olduğu takdirde sonuçta astımı ortaya çıkarır.

Anne ve babada görülen astım hastalığı çocukta da olabilir. Diğer yandan evde meydana gelen tozlar, böcekler, kedi tüyü, çiçek, sprey gibi unsurlar astımı tetiklerken, mevsimsel geçişler ve soğuk havalarda meydana gelen kömür tozu, kirli hava da önemli etken olur. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan nem astımın en önemli kozu olmaktadır. Astım rahatsızlığı olanlar sigara dumanından da uzak durmalıdır.

Buteyko İle Astım Nefes Egzersizleri

Buteyko Metodu ile doğru nefes egzersizleri sizin hayatınızı kurtarabilir, bariz bir şekilde iyileşme yaşayabilirsiniz. Yaşayabilirsiniz diyoruz çünkü doğru uygulandığı takdirde olumlu sonuç alınmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Buteyko metodunda; burun açma egzersizleri bir program dâhilinde sistematik olarak uygulanmaktadır. Bu uygulama çerçevesinde ağız solunumu yerine burun solunumu önem taşımaktadır. Ayrıca program dâhilinde nefes hacmi normal değerler gelmektedir. Alınan nefesin yeterli olup olmadığını hissetmek için diyaframı gevşetmek, özel nefes tutma tekniği ile iyileşmeyi hızlandırmak gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Buteyko Metodu ile yalnızca astım nefes egzersizleri yapmayacak, aynı zamanda depresyon, stres, uyku düzensizliği, uyku apnesi, horlama, asabiyet, anksiyete, saman nezlesi gibi durumlarda da yararını göreceksiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir