Anne Karnında Bebek Neden Ters Durur?

Doğumlarda ne yazık ki her zaman her şey normal bir şekilde devam ederek sonuçlanmayabilir. Gebeliğin başından son aylarına kadar her şey normal ilerlerken bir anda bebeğin ters dönmesi büyük sorunlara yol açabilir. Bebeğin doğum kanalında ters durması hem kendi sağlığı hem de annenin sağlığı açısından büyük önem taşır.

anne karnında bebek

anne karnında bebek

Bu durum doğum kanalında bebeğin kafasının yukarı da ayaklarının ise aşağıda olması durumudur. Genel olarak bu durum her annenin başına gelebilecek bir durumdur.

Bebeğin Ters Dönmesine yol açan Etmenler Nelerdir?

Bebeğin ters dönmesine yol açan bazı etmenler vardır.  Özellikle prematüre bebeklerde ve ikiz bebeklerde bu durum daha yaygın bir durumdur. Bebeğin sadece ayaklarının aşağıya bakması ters duruş anlamına gelmez. Bebeğin hem ayakları hem de başı yukarıya bakacak şekilde kurulan bağdaş da bir ters duruş şeklidir.

bebek duruşu

bebek duruşu

Ters duruşta bebeğin göbek bağının sarkma ihtimali daha fazladır. Ters duruş plasentadan bebeğe giden oksijen miktarını azalttığı gibi bebeğin omurgasında da zararlara yol açabilecektir. Bu gibi etmenlerden dolayı sezaryen doğum ihtimali artacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir