Akıllı Telefonlar da Hangi Ekran Türü Daha İyi

Eskiden yani 90’lı yıllarda telefon bizler için sadece bir iletişim aracıydı. Konuşmak istediğimiz kişiye mesaj atar veya arayıp sesini duyar kapatırdık. Yeri genel olarak cebimizdi. Günümüzde bu durum değişti. Akıllı telefonların yeri artık cebimiz değil. Hatta bir yeri yok çünkü sürekli elimizde ve aktif olarak kullanılıyor. Telefonların hayatımıza bu denli girmesi telefon tercihlerimizi de değiştirir oldu. Eskiden sadece rengi ve fiyatı dikkat çekerken günümüzde telefonlar o kadar farklı işlevlere sahip ki birçok özellik göze çarpıyor ve kullanıcılar tüm özelliklerin iyi olmasına dikkat ediyor.

Telefon seçiminde dikkat edilen özelliklerden birisi de telefonun ekranı. Hatta bugün telefon alırken birçok kullanıcı önce akıllı telefonlarda hangi ekran türü daha iyi konusunda araştırma yapmadan telefonunu almıyor. Ekranın kaliteli olması artık bizler için çok önemli. Peki bu seçimimizi nasıl yapacağız yani akıllı telefonlarda hangi ekran türü daha iyi derseniz karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlar IPS ve Amoled. Buyurun bu iki ekran türünü avantajları ve dezavantajları ile beraber inceleyelim

Ips Ekran Türü Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

IPS için bir LCD panel türüdür diyebiliriz. IPS ile birlikte renk üretimi oldukça gelişmeye başladı ayrıca ekran tepki süresinin hızı da büyük oranda iyileşti. Minimum seviyeye düşen ekran tepki süresi özelliği özellikle telefonunu oyun oynamak için kullanmayı tercih eden kullanıcılar tarafından rağbet gördü.

IPS’nin avantajlarına gelecek olursak ilk sırada kesinlikle kullanıcılara çok kaliteli renkler sunması yer alıyor. Diğer akıllı telefonlara göre IPS ekran türüne sahip akıllı telefonlarda görüntü çok daha net oluyor. En büyük avantajlarından biri de tepki süresi piyasada ki muadillerine göre çok iyidir.
Dezavantajlarının başında yüksek enerji kullanımı gelmektedir buda pil ömrünü etkiler.

Amoled Ekran Türü Avantajları ve Dezavantajlı Nelerdir?

Amoled ekran türü temelde OLED prensibine dayanır ve pikseller sadece elektriksel olarak etkinleştirildiğinde çalışır. Avantajlarına bakacak olursak arka ışık gerektirmeyeceği için çok daha incedir. Dezavantaj olarak ise üretiminin daha pahalı olduğunu sayabiliriz.
Akıllı telefonlarda hangi ekran türü daha iyi diye soracak olursak bunun cevabını vermek pekte mümkün değil ne yazık ki. Çünkü iki ekran türü de avantaj ve dezavantajlarıyla birbirinin üstüne çıkamıyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir