Ay Tutulması Nedir?

Yaşamış olduğumuz dünya dışında evrende var olan diğer gök cisimlerinden bir tanesi de aydır. Yılın belirli dönemlerinde meydana gelen ve adına ay tutulması denilen olay pek çok kişi tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Pek çok kişinin merak ettiği ve aslında oldukça etkileyici olan bu olay güneş, dünya ve ayın aynı düzlemde bulunduğu anda gerçekleşir. Bu olay çok nadir olarak görülür ve ay tutulmasının yaşanabilmesi için ayın dolunay evresinde bulunması çok önemlidir. Dolunay dışındaki diğer evrelerinde ay tutulması gerçekleşemez.

Dünya ve ay arasındaki yörünge ile dünya ile güneş arasındaki yörünge birbirleri ile aynı hizada bulunmaz. Ay tutulması bu nedenle çok nadir olarak görülür. Bunun en önemli sebebi ise güneş, ay ve dünyanın aynı düzleme geldiği anların çok az olmasıdır. Ay tutulması adı verilen ve herkesin merakla beklediği bu olay yaklaşık olarak 2 saat içerisinde gerçekleşir. Ay tutulmasının meydana gelmesi ile dünya ayın üzerinde iki tane gölge meydana getirir. Ay tutulmalarının yaşanmış olduğu zamanlara göre de belirli isimleri vardır. Bunlar; tam ay tutulması, kısmi ay tutulması, yarı gölgeli ay tutulmasıdır.

Ay Tutulmasının Çeşitleri

Tam Ay Tutulması

Tam ay tutulmasının gerçekleştiği anda ay tamamı ile karanlıklara bürünür. Hatta öyle ki eğer ay tutulmasının olduğunu bilmiyorsanız ayın gökyüzünde o an olmadığını bile düşünebilirsiniz. Tam ay tutulması esnasında dünyanın gölgesi tam olarak ayın üstüne düşer. Böyle bir durumda ay ya tam olarak karanlıklar içinde kalır ve görünmez ya da ışıkların kırılması sonucunda kızıl bir görünüm kazanır.

Kısmi Ay Tutulması

Kısmi ay tutulması esnasında güneş, ay ve dünya tam olarak hizalanmaz gerçekleştiremezler. Bu nedenle de dünyanın gölgesi ayın üzerine kısmi olarak vurur. Böyle bir durumda da ayın yalnızca bir kısmı görünür bir kısmı ise görünmez.

Yarı Gölgeli Ay Tutulması

Yarı gölgeli ay tutulması pek çok kişi tarafından fark edilemeyen bir olaydır. Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ay tutulması olduğunu bile anlayamayabilirsiniz. Bu tutulma türünde ay dünyanın soluk gölgesinde kalır ve normal bir ay görünümü ile hemen hemen aynı bir görünüm sergiler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir