Zamak Döküm Alaşım Maddeleri

Zamak imalat sektöründe birçok avantajlı özelliklerinden dolayı çok yoğun bir şekilde kullanılan bir çinko alaşımıdır. Saf çinko elementi ne belli oranlarda alüminyum magnezyum ve bakır eklenerek üretimi yapılır. İçeriğindeki bulunan metallerin oranlarına göre değişik türleri vardır. Samet bileşenleri zaman grubu çinko alaşımları davetiye önemli çinko alaşımları da bulunan ana elementlerdir.

zamak döküm

Zamak serisi alaşımlar ilk olarak 1920’li senelerinde the New Jersey zinc company tarafından geliştirilmiştir. Zamak günlük yaşantımızda hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bir malzeme olarak kullanılır. Zamak özelliği sayesinde düşük erime sıcaklığı ve kolayca geri dönüştürülmesinin den dolayı çevre dostu bir alaşımdır.

Zamak döküm alaşımının en önemli özellikleri içinde alüminyum gibi metallere göre daha hassas parçaların üretimine uygun olmasıdır. Ayrıca çok daha uzun kalıp kullanım ömrü vardır. Kalıp maliyeti ise çok düşüktür.

Zamak Döküm Nedir ve Nasıl İşlenir?

Zamak külçeler halinde ft metal fabrikasına gider ve değişik kapasiteli sıcak kamera döküm makinelerinde işlenmesi gerçekleşir. İlk etapta zamak külçeleri döküm makinasının eritme kazanına dökülür. Daha sonra uygun sıcaklıkta erimesi gerçekleşen zamak sıvı haline gelir kalıba basınç ile enjekte edilir.

Kısa bir zamanda soğuması gerçekleşen zamak döküm istenilen şekli almıştır dışarıda kalan kısımlar ise atılır. Bu aşamadan sonra ürün ya da parçaya göre ikinci el işlemler, kaplama vesaire için ürünler diğer bölümlere ulaştırılır.

Zamak Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Zamak döküm sahip olduğu ekonomik oluşu ve oldukça kolay işlenmesi dayanıklılığı gibi önemli avantajları sebebiyle pek çok sektörde yaygın olarak kullanılır. Kullanılan sektörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Zamak otomotiv sektöründe çeşitli parçalar
  • Mobilya aksesuarları ve kapı ve dolap kulpları menteşeleri bağlantı elemanları, köşe bağlantı aparatları gibi dekoratif aksesuarlar da kullanılır.
  • Elektrik elektronik malzemeler
  • Ev ve bireysel kullanıma özel çeşitli metal aksesuarlar ve daha fazlası
  • Tekstil sektörü düğme fermuar ve çeşitli aksesuarlar gibi
  • Mutfak, banyo gibi kısımlarda kullanılan metal aksesuarlar bu ve bundan daha fazla alanlarda zamak yaygın olarak kullanıldığı görülür. Zamak konusunda kaliteli hizmet almak adına https://www.berkzamakdokum.com/dokum Adresine bakmanız tavsiye edilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir