Yürüyüş Nasıl Yapılmalıdır ?

Gün içinde hareket etmemek pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Bu sebeple en azından kısa yürüyüşler yaparak beden ve ruh sağlığınızı korumanız gerekir. Yürüyüş yapmak kalp hastalıkları başta olmak üzere diyabet, tansiyon, kanser gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Sağlıklı yaşamak adına yürüyüş yapmak oldukça iyi bir aktivitedir. Yürüyüş yaparak yakalanma riski bulunan pek çok hastalıktan korunmak mümkündür.

Uzmanlar haftada 3-5 gün arasında yürümenin beden sağlığına çok iyi geldiğini söylemektedirler.

Yürüyüş Egzersizleri

Yürüyüşün olumlu etkilerinden yararlanabilmek için yürüyüş egzersizlerinin doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Daha önce hiç yürüyüş aktivitelerinde bulunmadıysanız ve yaşınız 40 üstü ise yürüyüşlere başlamadan genel bir sağlık taraması yaptırmanız faydalı olacaktır.

Tüm egzersizlerde olduğu gibi yürüyüş egzersizinde de süreyi kendinize göre ayarlamanız gerekmektedir. İlk günden kendinize çok yüklenmeniz bazı eklem ağrılarını ve sakatlanmaları beraberinde getirecektir. Bu sebeple tempoyu yavaş yavaş artırarak egzersize devam etmeniz gerekir.

Tempolu bir şekilde yürüyüş egzersizleri yapmadan önce ısınma hareketleri yapmak oldukça önemlidir. Bu şekilde kas ve eklem yaralanmalarını engellemiş olursunuz. Bunun yanında kalp ve damar daha kolay bir şekilde temponuza ayak uydurabilir.

Yürüyüş Hangi Zaman Aralığında Yapılmalıdır?

Yürüyüş yapmak için sabah saatlerini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Günün her saatinde yapılan yürüyüşün insan sağlığına faydası vardır. Fakat sabah yapılan yürüyüşler metabolizmayı daha çok hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Böylece daha kolay yağ yakabilirsiniz.

Yürüyüşe başlamadan hemen önce yemek yenmesi oldukça zararlıdır. Bir şeyler yeme işlemini yürüyüşe başlamadan en az 2 saat önce sonlandırmanız gerekmektedir. Çünkü dolu bir mide ile yürüyüş yapıldığı zaman sindirim işlemi hala devam ettiğinden dolayı vücut daha fazla efor sarf eder ve daha çok yorulur. Bu durum ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Sabah yürüyüş yapmadan önce bir miktar meyve tüketmek iyi olacaktır. Bu şekilde kan şekeri düşmez ve metabolizma hızlanır.

Yürüyüşlerin açık havada yapılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Çünkü açık havada yürüyüş yapıldığında vücuda daha fazla oksijen girer. Bu sayede yağ yakımı da hızlanır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir