Hangi Çeşit Pasaport Kimlere Verilir?

Dünyayı gezip görmek için en gerekli olan şeylerden birisi pasaporttur. Yurtdışı seyahatleri için gerekli bir pasaporta ihtiyaç vardır. Pasaport, işlevlerine göre çeşitlere ayrılır.

Bordo (umumi) pasaport:

Pasaport çeşitleri arasında dolaşım sınırı en az olan pasaporttur. Belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bordo pasaport sahipleri vizesiz gidilebilen yerlere pasaportları ile direkt giriş yapma hakkına sahiptirler. Bordo pasaport, 38 sayfadan oluşur ve verilen vizeler bu pasaport üzerine işlenir. Bordo pasaport tüm vatandaşların alabileceği bir pasaporttur.

Bordo pasaport için istenilen belgeler; Nüfus cüzdanı, harç ve defter bedeli makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf, harçsız pasaport talebinde bulunanlar için öğrenci kimlik belgesi, yetişkin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi, mevcut ise eski pasaportlar.

Yeşil (hususi) pasaport:

Yeşil pasaport, birçok ülkeye vizesiz seyahat hizmeti sağlar. Yeşil pasaporta maalesef ki herkes erişim sağlayamaz. Kademe ve kıdemi dolduran devlet memurlarının, kamu çalışanlarının, eski TBMM çalışanlarının, devlet sporcularının, eski ve yeni belediye başkanlarının ve tüm bunların ailelerine sağlanan bir pasaport hizmetidir.

Gri ( hizmet) pasaport:

Yeşil veya siyah pasaportu olmayan bireylere, resmi kurumlar tarafından bir görev için yurtdışına gönderilen kişilere verilen pasaport çeşididir. Bireyin bordo pasaportu olsa dahi, iç için yurtdışına düzenlenen seyahatlerden gri pasaport sorumludur.

Gri pasaport için istenilen belgeler; Hizmet pasaportu talep formu, nüfus kartının orijinal hali, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport defter bedelinin ödendiğine dair dekont.

Siyah ( diplomatik) pasaport:

Siyah pasaport, TBMM meclis üyeleri, valiler, bakanlar, orgeneraller, büyük şehir belediye başkanları, cumhurbaşkanı gibi devletin üst görevlilerine sadece görevde bulundukları süre zarfında temin edilen pasaporttur.

Siyah pasaport için istenilen belgeler; Kimlik belgesi, defter bedelinin ödendiğine dair dekont, 2 adet biyometrik fotoğraf.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir