Uzun Süre Aç Kalmak Mideyi Nasıl Etkiler?

Oruç tutmak özellikle sağlıklı bünyeleri rahatlatıcı etkisi olduğunu herkes bilir. Açlık ve mide rahatsızlıkları ilişkisi incelendiği zaman özellikle mide şikayetleri olanların dikkatli olması gerektiği vurgulanır. Reflü hastalarının belirli ilaçları bulunur. Oruç sırasında bunu kendilerine göre ayarlayabilirler. Reflü hastaları yediklerine dikkat ederse rahatlıkla oruç tutabilir.

açlık

açlık

Mide Hastalığı Olanlar İçin Ramazan Önerileri

Ramazan ayında alacakları ilacı sahurdan 1 saat önce alabilirler. Çiğ sebzelerden mutlaka kaçınmalılar. Çiğ soğan, nane, domates, asitli içecekler gibi besin ve içecekleri ramazanda almamalılar. Kendilerine uygun yemek listesini doktorlardan aldıkları zaman rahatlıkla mide şikayeti olanlar oruç tutabilir.

mide ağrısı

mide ağrısı

Çorba ile iftarlarını açmaları ise önerilir. Mide problemlerinde özellikle ramazan ayında haşlanmış yiyecveklere yönelmeleri iyi olur. Yağlı ve kızartmalardan kesinlikle uzak durulmalı. Pilav ve bulgur aynı şekilde midede şişkinlik yapar. Meyve yemek isterlerse iftardan 3 saat sonra yenmeli.

mide ağrısı nedenleri

mide ağrısı nedenleri

Sahurda özellikle kahvaltı tarzı besinlere yönelmeliler. Domatesi ise mutlaka hafif haşlayarak tüketmeleri önerilir. Sebzeleri çiğ yemeleri midelerinde yanma ve şikayetleri artırır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir