İleri Yaşlarda Hamilelik ve Riskleri

Bayanların ileri yaşlarda hamile kalması bazı sorunları da beraberinde getirir. Özellikle 35 yaş üstü hamilelik riski üzerinde duran uzmanlara göre ileri yaşlarda hamile kalanların bebeklerinde down sendromu yüksek olabiliyor.

ileri yaş hamilelik

ileri yaş hamilelik

Yüksek tansiyon ve diyabet ise anne sağlığını olumsuz etkiliyor. Sendromlu bebek riski ileri yaşta hamile kalan annelerde sıklıkla görülüyor.

 İleri Yaş Hamilelikte Yaşanan Sorunlar

Diyabete bağlı durumlarda özellikle anne adayının testleri düzenli yapılmalı. 24. Haftadan önce şeker çıkmışsa bu bebeğe bağlı değil. 24. haftadan önce çıkan şeker anne için risk taşır. Diyabet anne adaylarının çocuklarında özellikle kalp ile ilgili sorunlar oluşmakta. Kalp sorunları için anne adayına 24. Hafta itibariyle incelemeler başlatılır. Bebebğin kalbi ve ritm atışları değerlendirilir.

ileri yaş hamilelik riski

ileri yaş hamilelik riski

Günümüzde modern tıp ilerledi. Anne adayının yaşı ilerlemişse bazı testlerden geçiriliyor. İkili, üçlü ve dörtlü gibi genetik tarama testleri sonucunda çocukta herhangi bir problem olup olmadığı tespit edilebiliyor. Bayanlar günümüzde kariyer yapmak için çocuklarını geç dünyaya getirmeye başladı. Bazı riskler olabileceğini bilerek hareket etmeliler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir