Tatilde Kişisel Verilerinizin Güvenliğine Dikkat

Gezinizi planlarken, tatil köyleri, plajlar ve lezzetli yiyeceklerle ilgili rehber kitaplardan, haritalar ve blog yayınlarındaki önerilere kadar hiçbir yerde yedekleme stratejileri veya dosya şifrelemesi olmayacak, bir seyahatte verilerinizi korumak gerçekten önemli.

Seyahat Edenler için Veri Güvenliği Kılavuzu

Bu iş, aslında kendinizi güvende tutmak için büyük bir çaba ya da masraf gerektirmiyor, ancak yapmazsanız, gezi fotoğraflarınızı kaybetme, kimliğinizin çalınması ve hesapların kesilmesi ciddi risk altındadır ve de teknolojik bir baş ağrısı yaşamanız kaçınılmazdır.

tatil

tatil

Tatilde genel bilgisayarlardan uzak durun; bu cihazlar genellikle yıllardır personel ve müşteriler tarafından kurulan bilinmeyen yazılımlarla doludur. Güvenlik ve virüs güncellemeleri tamamlanmaz  (kimse işleri düzgün bir şekilde yerine getirecek kadar umursamaz), yazdığınız her şeyi tutar. Kullanıcı adları ve şifreler gibi görünen herhangi bir veri ile tarama yapmak ve başkalarının kullanımına göndermek için anahtar kaydetme yazılımını yüklemek çok kolaydır. Kısacası, çevrimiçi hale gelmenin başka bir yolu varsa kullanın.

Genel Wi-Fi harika, ancak güvenli değil; kafeler, pansiyonlar, havaalanları ve hatta parklar ve kamusal alanlarda bile genellikle herkesin kullanabileceği ucuz veya ücretsiz Wi-Fi sunuluyor. Bazen bir sinyalin nereden geldiğini bilmek zor olsa da sorunların başlaması gereken yer budur. Varsayılan olarak bilgilerinizin çoğu, bir kablosuz ağda gezinirken doğru araçlara sahip olan herkes tarafından görülebilir. Bir şifre gerektiren ağlar bile bu ağdan daha iyi değil. Kullanmakta olduğunuz şebekeye başkalarının bağlanabileceğini varsaymanız gerekir. Bunu yaptıklarında, korumadığınız herhangi bir veri risk altındadır.

tatilde güvenlik

tatilde güvenlik

Yedeklemeler sıkıcıdır ama bunları yapmanız gerekiyor; seyahatiniz sırasında çekmiş olduğunuz binlerce fotoğrafı veya telefon görüşmesi yaptığınız herkesin telefon numarasını ve e-posta adresini kaybettiğiniz noktaya kadar her zaman ilginç bir şey vardır. Dizüstü bilgisayarlar çalınır, sabit diskler kopar, telefonlar tuvalete düşer, hafıza kartları bozulur. Kötü şeyler olur ve onlara hazırlıklı olmanız gerekir.

Verilerinizi güvende, güvende tutmak ve seyahat ederken korumak zor bir iş olmak zorunda değildir. Ayrılmadan önce her şeyi düzgün bir şekilde ayarlamak için biraz zaman ve para harcayabilirsiniz. Yedeklemeler otomatik olarak başlar ve düzenli olarak yaparsanız birkaç dakika sürecektir. Şüpheli Wi-Fi bağlantılarına güvenmek iki tıklama alır ve güçlü şifreler oluşturmak daha da kolaydır. Önleminizi alın, riske girmeyin…

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir