Diyete Başlamaya Niyetli Olanların Mutlaka Uygulaması Gereken 5 Şey

Diyete başlamak, her insan için zor ve önemli bir karar, sizi yoldan çıkaracak birçok etkene karşı sürdürebilmek ve tamamlamak gerekiyor. Yaptığınız, diyete başlayıp bir türlü uyamamak, arada bir kaçamak yapıp yarıda bırakmak ve her pazartesi yeniden başlamak ise bu 5 öneriyi mutlaka okumalısınız.

1-  Hedefinizi Doğru Seçin

Öncelikle popüler değil uygulanabilir bir diyet seçin. Tercihlerinize uymayan ya da zorlanacağınız diyetler genellikle başlamadan biter. Aslına bakarsanız adına diyet dediğinizde baştan soğuyorsunuz, belki de “sağlıklı beslenme” gibi bir tanım daha uygun olabilir.

diyette beslenme

diyette beslenme

2-  Ters Yön Teorisi

Yemeğe oturduğunuzda yüksek kalorili diyet bozan yiyecekleri elinizin ters tarafına (solaksanız sağa, sağlaksanız sola) koyun. İşinizi kolaylaştıracak bu yöntem “olumlu olguları baskın el ile olumsuzları kullanılmayan taraf ile ilişkilendirilmesi” prensibine dayanıyor.

3-  Düzenli Tartılın

Düzenli olarak tartılmak zayıflama yolunda başarıyı artırıyor. Ancak zihninizin anlık ve uzun vadeli hedefleri sizi yoldan çıkarabilir. Kendinize fit görünmeyi ne kadar çok istediğinizi hatırlatın ve verdiğiniz emeği hatırlatın.

diyet yapmak

diyet yapmak

4-  Kriz Planı Belirleyin

Diyet programı gün içinde daha aktif olduğunuzdan genellikle gece drenaj zaafı yaşar. Peki, ne yapabilirsiniz? Daha öncesinde yiyebileceğiniz sağlıklı, az kalorili, tok tutacak akşam porsiyonlarını hazırlayıp dolaba koyun ve ne yiyeceğinizi düşünmenize fırsat bırakmayın.

5-  Beyninizi Kandırın

Zihin tatlar arasında bağ kurmaya çalışır. Sevdiğiniz tatlara öncelik vererek beyninizi kandırabilirsiniz. Önce sevdiğiniz yemekten bir lokma alın, hemen arkasından sevmediğinizi ağzınıza atın. Bu şekilde diyet listenize hiç kabul edemeyeceğiniz yiyecekleri bile ekleyebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir