Oruç Tutarken Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Ramazan ayı ile birlikte tüm gün aç kalma ve sonrasında yenilen iftar yemeği ile kilolar alınmaya başlanıyor. Tüm gün hareketli olan beden sahur ve iftar sonrası hareketsiz kalınması ile bedene kilo aldırma eğilimine girer. Sahur sonrasında uyumak, iftar sonrası televizyon karşısında şekerleme yapmak tamamen kilonun gelmesine sebep olurken aynı zamanda yenilen yemeklerin ağır olması, her akşam tatlı yenilmesi de kilolara davetiye çıkarıyor.

Sahurda Dikkat Edilecekler

Mutlaka sahura kalkmak gerekir. Sahura kalkmadan tek öğünle oruç tutmak ya da yatmadan önce bir şeyler atıştırıp oruç tutmak oldukça sağlıksız olduğu gibi kilonun daha kolay alınmasına sebep olur. Sahur yemeklerinde kahvaltılıklara yer açmak ve mutlaka reçel ya da bal tüketmek öneriliyor. Haşlanmış yumurta, peynire sahurunuzda mutlaka yer açın. Sahur sonrası yeterli suyu içerek hemen yatılmaması gerekir.

sahur kahvaltısı

sahur kahvaltısı

İftar ve Sonrası Dikkat Edilecekler

İftarda az yağlı yemekler yenilmeli ve mutlaka çorbaya yer açılması önerilir. Çorba içildikten sonra on dakika beklemek sağlığınız için son derece önemlidir. Yemeklerden azar azar yemek ve yavaş çiğnemek de mide ve kan şekeri için önerilir. Bunun yanı sıra yemek sonrası hemen tatlı tüketmek hazımsızlık yaratacağı için en az yarım saat sonra tüketilmesi gerekiyor. İftar yemeğinin ardından yirmi dakika yürüyüş yapmak ve bol bol su tüketmek de öneriler arasında yer alıyor.

iftar sonrası yürüyüş yapmak

iftar sonrası yürüyüş yapmak

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir