Sırt Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Sırt ağrıları pek çok insanın sık sık yaşamakta olduğu ağrılar arasında yer alıyor. Baş ağrısı kadar yaygın olan bu ağrılar üzerinde yapılan araştırmalara göre her 5 insandan 1 tanesi sırt ağrısı yaşamaktan şikayetçi. Gelişmiş ülkelerde daha da yaygın olduğu söylenen sırt ağlarını ihmal ettiğiniz zaman yaşam kaliteniz de olumsuz yönde etkileniyor. Bu yazımızda sizlere sırt ağlarının sebeplerinden bahsedeceğiz.

Sırt ağrıları omurganın iki ayrı bölgesinde yer alan kasların gerilmesi ile meydana geliyor. Kasların gerilmesinde en temel sebep ise stres oluyor. Masa başında çalışmak durumunda kişiler de uzun süre oturmaya bağlı olarak ağrılar ortaya çıkabiliyor. Masa başı iş yapanlarda aynı zamanda sırt ağrıları ile birlikte duruş bozuklukları da ortaya çıkabiliyor.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?                                                            

Boyun ve sırt bölgesindeki kireçlenme sorunları da uzun süreli sırt ağrılarına yol açabilir. Sırt ağrılarının doğru şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak hangi sebepten dolayı ortaya çıktığının tespitinin yapılması gerekiyor. Aşırı kilonun da yol açtığı bu ağrılardan uzak kalabilmek için kilonuzu ideal seviyelere çekmeye özen göstermeli, stresten uzak durmalı ve ani hareketler yapmaktan kaçınmalısınız.

Sırt ağrılarından kendi imkanlarınız ile kurtulabilmek için aynı zamanda aşırı soğuktan uzak durmalı, ara sıra kaplıcaları ziyaret etmeli ve güneş ışığından sık sık yararlanmalısınız. Ancak uzun süredir yaşadığınız bir sırt ağrınız mevcut ise ve uzun süre boyunca geçmiyor ise mutlaka zaman kaybetmeden doktora görünmenizde fayda olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir