Protein Tozu Neden Kullanılır

Sporcuların kullandıkları protein tozları vardır. Birçok insan, bu tozun ne amaçla, nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgi sahibi değildir. Protein, vücut kasları için gerekli olan en önemli yapı taşıdır. Özellikli sporcular için gerekli olan protein bu protein tozlarından karşılanır. Protein tozu vücudu tamir ettiği gibi hücrelerin kendisini yenilemesinde de etkilidir.  Hücrelerin kendini devamlı yenilemesi ise vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar.

protein tozları

protein tozları

Protein tozunun kullanım gerekçelerinde bazı hastalıklar söz konusu olabilir. Buna göre kas kaybına neden olan hastalıklarda ve kanser hastalarının kemoterapi tedavisi sonrası yaşanan yorgunluk nedeniyle kullanılan üründür. Protein tozunun tüketilmesinde dikkat edilecek esaslar vardır. Buna göre spor yapan kişinin antrenman sonrası yaşadığı enerji kaybının geri dönüştürülmesi için  protein tozu mutlak olarak tüketilmelidir.  Tüketilme durumunda gram miktarı da çok önemlidir.

Protein Tozunun Dozu Nasıl Olmalıdır

80 kilo altında olanlar 30 gram ölçekli protein tozu kullanırken, 80 kilo üzerinden olanlar ise 40 ile 60 gram arasında protein tozu kullanılmalıdır. İnsanların yapmış oldukları en  büyük hatalardan birisi protein tozunu ilaç şeklinde görmesidir. Ancak protein tozu ilaç olarak görülmemelidir.

protein tozu

protein tozu

Protein tozu takviye besin olduğu için doktor kontrolünde tüketilmesi kişiye fayda sağlar. Kişinin protein tozunu günlük kullanım dozundan fazla kullanması durumunda vücudun olumsuz şekilde reaksiyon göstermesi göz konusu olabilir. Piyasa birçok markada protein tozu var. Markalı ürünler tercih edilerek sağlığınız kontrol altına alınmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir