Photoshop Nasıl Daha Hızlı Kullanılır?

Tasarımcıların sık sık ihtiyaç duyduğu Photoshop yazılımı bazı sistemlerde performans sorunları ortaya çıkartabiliyor. İyi bir donanım özelliğine sahip olmayan bilgisayarınız var ise ufak tefek ayarlamalar sayesinde Photoshop’u daha hızlı kullanabilirsiniz.

1.Bellek Kullanımı

Photoshop’un ihtiyaç duyduğu RAM miktarı oldukça yüksek olduğundan dolayı bellek kullanımı ayarlarını mutlaka yapmanız gerekiyor. Edit > Preferences > Performance menüsüne gelerek “Memory Usage” ayarlarına gelmeniz bellek kullanımını ayarlayabilmeniz için yeterli olacaktır. Photoshop’un kullanacağı RAM miktarını buradan ayarlayabilirsiniz.

photoshop

photoshop

2.Kayıt Geçmişi Ayarları

CTRL+Z özelliği çoğu zaman hayat kurtarıcı olmasına rağmen bazı durumlarda RAM açısından sizi sıkıntıya düşürebilir. Bu sebeple çalışmalarınızı yaparken performans ayarlarının kutucuğunda yer alan “History & Catch” kısmındaki adet sayısını düşürebilirsiniz.

photoshop kayıt geçmişi

photoshop kayıt geçmişi

3.Font Önizleme Ayarları

Bilgisayarınızda kayıtlı olan fazla font bulunuyor ise bu fontların ön izlemeleri sisteminizi yavaşlatacaktır. Type menüsünde yer alan Font Preview Size komutunu kullanarak ön izleme seçeneğini kapatıp Photoshop’u hızlandırabilirsiniz.

photoshop font ön izleme

photoshop font ön izleme

4.Katman Önizleme

Layer seçeneğinde yer alan işleriniz ve bulundukları tüm katmanlar içerisinde önizleme aktif haldedir. Panel ayarlarına girip ön izlemeyi kapatarak büyük bir hız artışı elde edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir