Çocuğunuz Büyürken

Büyüme sürecindeki en önemli dönemlerden biri şüphesiz ergenlik. Bu dönemde erkekler ortalama 25-30, kızlarsa 25 cm. kadar uzuyorlar. Ergenlikte salgılanan hormonlar boy uzamasının temel nedeni ama bu hormonlar kıkırdakları da geliştirdiği için kemikleşmeyi de sağlıyor ve kemik yaşını büyütüyorlar. Fazla kullanımdan dolayı  bir sonraki boy uzama dönemini de durduruyorlar.

çocuğunuz büyürken

çocuğunuz büyürken

Ergenlik

Erken ergenliğe giren bir çocukta en hızlı boy artışı 13-14 yaşlarında yaşanıyor. Bu yaşlarda on santime varan uzamalar görülebiliyor. Sonrasında büyüme hızı 18 yaşına kadar azalarak devam ediyor. Kız çocukları ise metabolizma olarak bir başka alem. Adet gördükleri andan itibaren boyları 6-7 cm. uzuyor ve iki üç yıl içinde de duruyor. Bunun nedeni gene hormonlar. Artmaya başlayan östrojen hormonu büyüme kıkırdaklarını kapatıyor. Yani kız çocuğu 14 yaşında adet görmüşse büyüme 17 yaşında tamamlanıyor.

ergenlik

ergenlik

11 yaşında görmüşse 14 yaş civarı büyüme bitiyor. Boyun uzaması bundan sonra mümkün olmuyor. Yani kızlarda 18 yaşına kadar büyüme mümkündür inanışı doğru değil. Ayrıca boy uzatan bir besin de yok. Zıplamalı sporlar belli bir etki yapsa bile kesin sonuçlu değiller. Sürekli basketbol oynayan bir çocuk uzun boylu olur diye bir kural yok. Aslında temel dayanak gene aynı. Sağlıklı büyümeleri için çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi gerekiyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir