İnsan Gözü Kaç Megapiksel?

Canon 75 megapiksel ile yeni bir DSLR test ediyor, Samsung Galaxy 8, 12 Mps, acaba insan gözü kaç megapiksel? Yani, görüş açınızın boyutunun normal görünmesi için gözünüze yansıyan görüntünün kaç megapiksel olması gerekiyor? Daha iyi bir soru; insan gözünün çözünürlüğü nedir? Bu soruyu siz de merak ediyorsanız, cevabı işte burada…

göz

göz

Göz Organik Bir Dijital Kamera mı?

Karmaşık bir meseledir, dijital kameranın inanılmaz mühendisliğinden daha az farklı olan gözün, özgün anatomisinin hesaba katılması gerekir. Kavramlar farklı olduğu için insan gözünün çözünürlüğünü dijital kamera çözünürlüğüyle karşılaştırmak zor. Retinada bireysel 100 milyon  fotoreseptör bulunuyor. Bir sayı seçmek zorunda kalırsanız, insan gözünün farklı boyutlarda (ortada küçük-yüksek çözünürlüklü pikseller, çevredeki büyük- düşük çözünürlüklü pikseller) 1 milyon piksel olduğu söylenebilir. Görsel alanın ortasında, çözünürlük 10 megapiksel kameraya eşdeğer olabilir.

İnsan gözünün çözünürlüğü (ayrıntıyı çözme becerisi) piksel başına açısal çözünürlük veya açısal derece ile ölçülür. Bir dijital kamera için, açısal çözünürlük zoom lens faktörüne ve piksel yoğunluğuna bağlı olarak biraz değişir.

göz kaç megapiksel

göz kaç megapiksel

İnsanlar için yapılan analoji, retinadaki fotoreptör sayısı (tam karşılığı olmasa da: piksel) 100 milyon civarında olabilir. Gözden beyne gönderilen toplam sinir lifi sayısı yaklaşık 1 milyon ve bu piksellerin çoğu fovea görme merkezinden geliyor.

Kameralarda da üst düzey beyin işlevlerinin basit sürümleri yapılıyor. Şu andaki model kameraların her çeşidi ile yüz tanıma ve izleme, takip odaklılık vb. işlemler yapılabilir. Fakat göz- beyin kombinasyonu kadar mükemmel organik bir dijital kamera olamazlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir